Jak odinstalować Windows?

Gdy chcesz usunąć Windows, np. z powodu ciągłych awarii, możesz na próżno szukać funkcji odinstalowania. Czasem jest ona dostępna, ale nawet wtedy najczęściej nie działa prawidłowo.

Funkcja odinstalowania Windows jest dostępna tylko wtedy, gdy system został zainstalowany jako aktualizacja poprzedniej wersji Windows. Przykładowo, używałeś Windows 98 i zainstalowałeś w komputerze Windows XP. Opcję odinstalowania Windows znajdziesz w Panel sterowania/Dodaj lub usuń programy. Jej działanie polega na usunięciu nowszej wersji Windows i przywróceniu poprzednio używanej.

Jednak w efekcie system często działa niestabilnie lub w ogóle się nie uruchamia. Może to być spowodowane m.in. używaniem systemu plików NTFS, którego nie obsługują starsze wersje Windows (Windows 95/98/Me) lub zainstalowaniem programów niekompatybilnych z poprzednią wersją systemu.


Rys. Za pomocą programu Partition Magic uruchomionego z płyty startowej możesz sformatować partycję z Windows
Dlatego najskuteczniejszym sposobem pozbycia się Windows jest sformatowanie dysku. Możesz do tego celu użyć specjalistycznych programów uruchamianych ze startowej płyty CD, np. Partition Magic. Również na płycie instalacyjnej Windows znajdziesz narzędzie do formatowania partycji.

 

Jeśli zamierzasz na nowo zainstalować Windows i chcesz sformatować partycję, pamiętaj o skopiowaniu z niej ważnych plików: dokumentów, zdjęć, plików MP3 itp. W przeciwnym razie przepadną razem z całą zawartością formatowanej partycji.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49574 )

Polecamy

Array ( [docId] => 49574 )