Najczęstsze przyczyny krytycznych błędów w Windows 2000 lub XP

Twój komputer z Windows 2000 lub XP zawiesza się w różnych momentach i nie jesteś w stanie ustalić przyczyny. Wprawdzie te dwa systemy są bardzo stabilne, ale jest kilka rzeczy, które mogą destabilizować ich działanie.

Gdy w Twoim Windows 200/XP pojawi się niebieski ekran, ustalenie przyczyn tego stanu rzeczy może być dość trudne. Jednak w większości przypadków krytyczny błąd jest spowodowany jednym z kilku czynników, które wymieniamy poniżej. Znając je, łatwiej będzie Ci ustalić źródło problemu w Twoim komputerze.

- Przegrzewanie: komputer zawiesi się, jeśli procesor, karta graficzna lub pamięć RAM się przegrzewają. Zapewnij lepszą wentylację, np. spróbuj otworzyć obudowę. Możesz również wymienić wiatraczki na bardziej wydajne.

- Wadliwa pamięć RAM: jeśli pamięć RAM ma jakieś usterki, komputer prawie na pewno będzie się zawieszał. Spróbuj wymienić kości pamięci, a jeśli masz ich kilka w komputerze, wyjmuj po jednej i sprawdzaj zachowanie komputera, aż ustalisz, która kość jest wadliwa.

Rys. Gdy komputer się przegrzewa lub ma uszkodzoną pamięć RAM, może pojawić się niebieski ekran informujący o krytycznym błędzie

 

- Sterowniki karty dźwiękowej: spróbuj wymontować kartę dźwiękową lub przynajmniej odinstaluj sterowniki. Następnie sprawdź, czy komputer nadal się zawiesza.

- Partycje FAT32 i NTFS: jeśli masz kilka partycji, a na nich różne systemy plików, spróbuj przekonwertować partycje FAT32 na NTFS.
- Zasilanie: wadliwy lub o niewystarczającej mocy zasilacz jest jedną z najczęstszych przyczyn zawieszania się komputera, szczególnie gdy masz zainstalowane dodatkowe urządzenia, np. 2-3 dyski twarde czy wymagającą dodatkowego zasilania kartę graficzną. Gdy masz zbyt słaby zasilacz, może się on nawet przepalić. W tej sytuacji konieczna jest wymiana zasilacza na mocniejszy. Z reguły wystarczy zasilacz 300-400 watowy.

Koncentrator USB: jeśli masz podłączone do komputera urządzenia USB, odłącz je i wyłącz obsługę USB. Sprawdź teraz, jak zachowuje się Twój komputer.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49673 )

Array ( [docId] => 49673 )
Array ( [docId] => 49673 )