Restartowanie systemu Windows bez ponownego uruchamiania komputera

Nieraz coś złego dzieje się, np. ze sposobem w jaki Windows zarządza Twoimi programami. Okna są źle wyświetlane, zminimalizowanej aplikacji nie da się już przywrócić z paska zadań albo przesuwane okienko zostawia po sobie ślady na pulpicie. Wiesz z doświadczenia, że restart komputera pozwoli Ci na usunięcie tych niedogodności, ale nie możesz tego z jakiegoś powodu w tej chwili zrobić.

W takiej sytuacji można spróbować zamknąć i ponownie uruchomić proces explorer.exe, zamiast restartować komputer. Program ten odpowiada za sposób wyświetlania okien. Jest to tzw. menedżer okien, uruchamiany wraz z Windows. Jego zamknięcie i ponowne uruchomienie zazwyczaj pomaga w przywróceniu stabilnego działania systemu, ale może też spowodować jego zawieszenie. Dlatego dokonuj tego tylko po uprzednim zapisaniu postępów w swojej pracy.

Aby zrestartować proces explorer.exe w Windows XP:

  • Wciśnij na raz klawisze [CTRL]+[ALT]+[DEL].
  • Pokaże się okno Menedżera zadań. Kliknij zakładkę Procesy.
  • Na liście znajdź explorer.exe, kliknij go i następnie wciśnij przycisk Zakończ proces.
  • Z ekranu monitora zniknie pasek zadań. Jeżeli po chwili nie zostanie on wczytany ponownie (explorer.exe uruchamia się automatycznie w razie jego zamknięcia), wciśnij klawisze [WIN] oraz [R], w okienku wpisz explorer.exe i wciśnij [ENTER].

W systemie Windows Vista i Windows 7 po wciśnięciu klawiszy [CTRL]+[ALT]+[DEL] pojawi się okno, jak na rysunku poniżej po lewej stronie. Wybierz wtedy z niego pozycję hUruchom Menedżera zadań.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47834 )

Polecamy

Array ( [docId] => 47834 )