Backup z wykorzystaniem programu IdleBackup

Jeśli możliwości narzędzi do backupu wbudowanych w Windows nie spełniają Twoich oczekiwać, możesz skorzystać z jednego z wielu programów do tworzenia kopii zapasowych.

Spośród bezpłatnych polecamy IdleBackup. Podczas instalacji uważaj, aby nie zaznaczać do instalacji dodatkowego komunikatora internetowego.

W lewym górnym rogu znajdują się zakładki pozwalające na sporządzenie kopii zapasowej (Backup) i jej przywrócenie w razie awarii (Restore). W zakładce Backup możesz wybierać pliki i katalogi do skopiowania. To, co wybierzesz, zostanie wyświetlone poniżej w polu Selected. W Backup settings możesz wcisnąć przycisk Change settings, aby określić docelowy dysk twardy do zapisania kopii.

Rys. IdleBackup po pierwszym uruchomieniu

 

Masz też do wyboru kilka sposobów zapisania kopii zapasowej: Mirror backup (normalne kopiowanie) oraz Compression backup (kopia w archiwum ZIP). W tym drugim przypadku możesz dodatkowo określić, czy ma to być Full backup (wszystkie katalogi stworzą jeden plik ZIP) albo selected directory to a separate zip (każdy katalog będzie osobnym plikiem ZIP) oraz Sequential backup (plik archiwum zawiera w nazwie datę, ponieważ przy tworzeniu kolejnych backupów z różnych dat ułatwi to ich rozróżnienie.

Ciekawa jest także sekcja Automatic backup, która umożliwia konfigurację automatycznego wykonywania backupu co określoną liczbę minut. Korzystając z tej opcji, warto zaznaczyć Input activity check oraz CPU activity check. Wówczas backup zostanie włączony jedynie wtedy, gdy komputer jest bezczynny przez ostatnie 60 sekund. Dzięki temu tworzenie kopii zapasowej, która pochłania dużo zasobów komputera, nie przeszkodzi Ci w pracy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47463 )

Array ( [docId] => 47463 )
Array ( [docId] => 47463 )