Blokowanie podejrzanych stron WWW w wynikach wyszukiwania

Twórcy programów antywirusowych dostrzegli, że warto ostrzegać użytkowników przed zagrożeniami, zanim te znajdą się w komputerze. Jedną z takich firm jest McAfee, który przygotował rozszerzenie blokujące strony zawierające niebezpieczne treści.


SiteAdvisor to wtyczka, która każdą odwiedzaną stronę sprawdza w bazie McAfee i jeśli okaże się, że dana strona jest „na cenzurowanym”, zablokuje jej wyświetlenie. Po zainstalowaniu oprogramowania SiteAdvisor w przeglądarce przy wynikach wyszukiwania wyświetlą się niewielkie ikony klasyfikacji witryn, przycisk przeglądarki oraz opcjonalne pole wyszukiwania. Elementy te ostrzegają o potencjalnie niebezpiecznych witrynach. Klasyfikacja witryn jest oparta na testach przeprowadzonych przez McAfee z wykorzystaniem sieci komputerów, które wyszukują wszelkie rodzaje zagrożeń.

Oprócz tego na ocenę witryn składają się opinie użytkowników. Jeśli chcesz pochwalić lub skrytykować konkretną witrynę internetową, możesz się zarejestrować na stronie http://user.siteadvisor.com/forums/register.php?do=register&agree=1. Twoje komentarze będą wyświetlane na stronie raportu dotyczącego witryny.

Wtyczka wykrywa strony wyłudzające poufne dane (tzw. phishing), udostępniające pliki zawierające wirusy oraz z ukrytym szkodliwym kodem wykorzystującym luki w przeglądarkach WWW.

 

Rys. Informacje o witrynach w wynikach wyszukiwania Google

Ciekawą funkcją jest zapewnianie bezpiecznych zakupów. Tysiące najpopularniejszych sklepów internetowych zawarły z firmą McAfee umowy dotyczące codziennego testowania luk w zabezpieczeniach. Pomyślnie sklasyfikowane witryny uzyskują status McAfee SECURE, co oznacza, że nie wykryto żadnego spośród 10 000 znanych zagrożeń.
Z wtyczki mogą skorzystać użytkownicy Firefoksa i Internet Explorera, pobrać ją ze strony (www.siteadvisor.com) Jest też dostępna wersja dla przeglądarki Chrome, ale nie znajdziesz jej na stronie z rozszerzeniami do tej przeglądarki, lecz trzeba ją pobrać z innej witryny.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły


Polecamy