Czy na urządzenia mobilne nie ma wirusów?

Faktem jest, że złośliwych programów infekujących najróżniejsze mobilne systemy operacyjne jest zdecydowanie mniej, niż "szkodników" atakujących Windows. Nie znaczy to jednak, że nie ma ich wcale. Są, a na domiar złego potrafią być niemniej uciążliwe niż "desktopowe" wirusy.

Wynika to ze specyfiki urządzeń przenośnych - wirus automatycznie wysyłający wysokopłatne wiadomości SMS czy dzwoniący na drogie numery telefonicznie potrafi spowodować całkiem konkretne szkody finansowe.

Co więcej - złośliwe oprogramowanie przystosowane do atakowania urządzeń mobilnych może z powodzeniem zmienić telefon czy smartphone'a w doskonałe narzędzie do śledzenia użytkownika. Taki program jest w stanie przechwytywać e-maile i SMS-y, określać pozycję użytkownika (szczególnie, jeśli telefon wyposażony jest w moduł GPS) czy nawet podsłuchiwać połączenia. Na takie zagrożenia narażone są praktycznie wszystkie popularne platformy - wykrywano już bowiem złośliwe aplikacje działające w Windows Mobile, Symbian OS, Androidzie (na razie pojawił się tu jeden typowy keylogger), a nawet iPhone OS (aczkolwiek w tym ostatnim przypadku problem na razie występował jedynie w urządzeniach, w których użytkownik usunął część zabezpieczeń - dokonał tzw. jailbreaku).


Rys. Na urządzenia mobilne jest już całkiem sporo aplikacji antywirusowych, np. F-Secure Mobile Anti-Virus

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48017 )

Array ( [docId] => 48017 )