Czy szyfrowanie danych chroni w pełni przed nieautoryzowanym dostępem?

To mit dość skomplikowany - prawdą jest, że poprawne zaszyfrowanie danych skutecznie zabezpiecza je przed dostępem osób niepowołanych (zastosowanie odpowiednio "mocnego" algorytmu szyfrującego sprawia, że łamanie szyfru może potrwać latami). Problem w tym, że nie zawsze uda się wykonać owo "poprawne zaszyfrowanie".

W ostatnich miesiącach kilkukrotnie słyszeliśmy o wykryciu poważnych błędów w aplikacjach do szyfrowania danych. Owe błędy sprawiały, iż dane, które teoretycznie powinny być w 100% odporne na wszelkie próby rozszyfrowania można było bez większego problemu odczytać.

Tak było m.in. w głośnej sprawie problemów z szyfrowaniem danych na pendrive'ach firm Kingston, SanDisk oraz Verbatim - okazało się, że dołączone do nich oprogramowanie zawierało poważny błąd, umożliwiający odczytanie zaszyfrowanych plików. Dlatego też użytkownicy takich produktów powinni uważnie śledzić informacje o nowych wersjach aplikacji do szyfrowania i natychmiast uaktualniać je w przypadku wykrycia podobnych błędów.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47970 )

Array ( [docId] => 47970 )