Czy wystarczy aktualizować system operacyjny, pomijając aplikacje?

Oto kolejne stwierdzenie, które przez dłuższy czas było prawdziwe, ale ostatnio się zdezaktualizowało. Faktycznie był kiedyś czas, gdy większość ataków na komputery internautów przeprowadzano z wykorzystaniem luk w samym systemie operacyjnym (najczęściej celem był Windows).

Te czasy też już skończyły - w ciągu ostatnich kilku lat Microsoft zrobił wiele, by zabezpieczyć swój system i obecnie włamanie się do komputera przez lukę w systemie Windows Vista czy 7 jest zdecydowanie trudniejsze niż za czasów Windows 2000 czy XP. Dlatego też przestępcy szukają wciąż nowych metod ataku - i ostatnio szczególnie zainteresowali się produktami firm tworzących popularne oprogramowanie dla Windows.

Nic więc dziwnego, że dziś samo łatanie systemu operacyjnego nie wystarczy - użytkownicy powinni nie mniej poważnie traktować kwestię aktualizowania wszystkich zainstalowanych aplikacji. Problem w tym, że jest to zadanie dość skomplikowane - użytkownik musi bowiem na bieżąco sprawdzać, czy nie pojawiła się nowsza wersja danej aplikacji (na szczęście programy są coraz częściej wyposażane w funkcję automatycznej aktualizacji). Jest jednak pewne wygodne rozwiązanie: zawsze można skorzystać z narzędzia do "hurtowego" sprawdzania czy zainstalowane w systemie aplikacje są aktualne. Taki program oferuje, m.in. firma Secunia.com (Personal Software Inspector).


Rys. Aplikacja Personal Software Inspector sprawdza, czy zainstalowane w systemie aplikacje są zaktualizowane

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48118 )

Array ( [docId] => 48118 )