Wśród darmowych antywirusów jest kilka ciekawych propozycji, które z powodzeniem mogą chronić komputery. Są to programy o różnym poziomie ochrony i możliwościach, jednak to nie oferowane funkcje są najważniejszym czynnikiem decydującym o możliwości wykorzystania bezpłatnego programu antywirusowego.
Jeśli chcesz zaoszczędzić i zainstalować takie oprogramowanie, np. w firmie, może się to okazać niedozwolonym posunięciem. Umowy licencyjne większości bezpłatnych programów antywirusowych jednoznacznie określają ich dopuszczalne zastosowania. Bardzo często, jak np. w przypadku programów avast! Free Antivirus czy Microsoft Security Essentials, jakiekolwiek zastosowanie komercyjne jest wykluczone. Ponadto, jeśli traktujesz kwestie bezpieczeństwa całkowicie poważnie, powinieneś w takim przypadku zakupić płatny antywirus. W razie problemów można skorzystać z pomocy technicznej i innych zalet płatnych programów.
Wyjątkiem jest ClamWin Free Antivirus, który jest całkowicie darmowy i można go wykorzystywać również w firmach. Ma jednak poważną wadę – nie oferuje skanera pracującego w czasie rzeczywistym, a jedynie skanuje pliki na żądanie.

Rys. Bezpłatny COMODO Internet Security robi wrażenie zaawansowanego programu, niestety nie można go zainstalować w firmowym komputerze