Instalacja i konfiguracja firewalla

Program Sunbelt Kerio Personal Firewall ma najwięcej opcji ochrony komputera. Poza kontrolą transmisji danych poszczególnych programów umożliwia także blokowanie okien wyskakujących na stronach WWW, blokowanie informacji o odwiedzanych stronach internetowych (Refer) czy zarządzanie plikami cookies. Umożliwia także ochronę informacji prywatnych, takich jak adresy kont pocztowych, numerów kart płatniczych czy też kont bankowych.

Podczas instalacji zapory Sunbelt Kerio Personal Firewall (www.sunbelt.pl) możesz wybrać między dwoma trybami konfiguracji. W trybie Simple (no popup mode) przyjęte ustawienia będą odpowiednie dla większości użytkowników. Program nie zadaje pytań dotyczących ustawień.Ustawienia sieci są dobierane automatycznie a opcje informacji o zagrożeniu – wyłączone. Oznacza to, że na ekranie nie będą pojawiać się informacje o zaistniałych zagrożeniach, dzięki czemu użytkownik nie będzie musiał wybierać czy zablokować lub przepuścić dane połączenie. W trybie Advanced (Learning mode) program pyta o nieznany ruch w sieci oraz o uruchamianie nieznanych aplikacji. Tryb ten umożliwia ustawienie poziomu bezpieczeństwa odpowiedniego do Twoich wymagań.

Po otwarciu programu podwójnym kliknięciem jego ikony w zasobniku systemowym, w lewym menu znajdują jest przycisk Przegląd. Daje on dostęp do informacji o realizowanych połączeniach (z jakiego adresu i portu realizowane jest połączenie, jaki program nim rozporządza i przez jaki protokół odbywa się połączenie).


Rys. Sunbelt Kerio Personal Firewall to najlepsza bezpłatna zapora sieciowa

Na dole okna programu znajdują się informacje o liczbie połączeń przychodzących, wychodzących oraz nasłuchujących. Połączenia nasłuchujące to otwarte porty aplikacji systemowych. Mogą one być otwierane przez program, który korzysta z sieci, ale także przez konie trojańskie zagrażające bezpieczeństwu systemu. Aby dowiedzieć się, jakie programy utrzymują otwarte porty w systemie, wystarczy rozwinąć menu danego programu.

W zakładce Ochrona sieci znajdują się wszystkie ustawienia niezbędne do prawidłowej konfiguracji programu Sunbelt Kerio Personal Firewall. W zakładce Aplikacje znajdują się kolumny z opisem plików i aplikacji, za których pośrednictwem odbywa się komunikacja sieciowa. Dalej widnieją dwie kolumny: Zaufane oraz Internet, podzielone na dwie mniejsze kolumny Przychodzące i Wychodzące. Zaufane to strefa określona przez użytkownika jako uprzywilejowana. Poszczególne komputery czy adresy IP można dodać do strefy zaufanej, dzięki czemu komunikacja z nimi będzie się odbywać z innymi przywilejami, niż ma to miejsce w przypadku pozostałych połączeń określanych jako Internet.

Zarówno opcje połączeń przychodzących, jak i wychodzących można ustawić w trzech pozycjach: blokuj – blokuje połączenia, dopuść – zezwala na połączenia, pytaj – przy połączeniu wyświetlane jest okno dialogowe, dzięki któremu użytkownik może zadecydować, czy połączenie ma zostać przepuszczone, czy też odrzucone.
Kolumna Internet odpowiada strefie wszystkich pozostałych połączeń. Jeżeli przeglądasz strony WWW, korzystasz z FTP czy odbierasz pocztę elektroniczną, wszystkie te połączenia znajdują się w strefie Internetu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48447 )

Array ( [docId] => 48447 )