Lista zaufanych adresów MAC – ograniczenia dostępu do routera Wi-Fi

Chcesz, żeby do Twojej sieci bezprzewodowej nie mogli podłączać się sąsiedzi czy maniacy wardrivingu? Jest kilka rozwiązań. W tej poradzie pokazujemy, jak utworzyć listę zaufanych komputerów na podstawie adresów MAC.

Routery bezprzewodowe oferują funkcję tworzenia listy adresów MAC i blokowanie dostępu komputerom, których adresów nie ma na liście. Wiele routerów wyświetla nawet listę adresów MAC i pozwala na zaznaczenie tych, które będą miały dostęp. Jak jednak sprawdzić, które adresy MAC należą do zaufanych komputerów?


Rys. Tworzenie listy zaufanych adresów MAC na bezprzewodowym routerze. Wystarczy kliknąć wybrany adres, aby dodać go do listy.

Adres MAC jest unikalnym adresem nadawanym przez producentów urządzeń sieciowych swoim produktom, np. kartom sieciowym. Aby sprawdzić ten adres, użyj polecenia ipconfig /all. W ten sposób sprawdź adresy MAC wszystkich komputerów w Twojej sieci bezprzewodowej, a następnie umieść je na liście w routerze.
Zwróć uwagę, że oprócz tworzenia listy zaufanych adresów MAC, należy stosować też inne zabezpieczenia. Za pomocą specjalnego oprogramowania, Kismet czy Ethereal, haker może zdobyć adres MAC komputera z aktywnym połączeniem, a następnie nadać ten adres swojej karcie (ta technika to spoofing). W efekcie haker dostanie się do sieci, podszywając się pod uprawnionego użytkownika.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49755 )

Array ( [docId] => 49755 )