Monitorowanie plików w Windows 2000 i XP Professional

Jeśli z Twojego komputera korzysta kilka osób, czasami zdarzają się problemowe sytuacje, np. przypadkowe skasowanie plików. Wtedy ciężko znaleźć winnego, bo z reguły nikt nie chce się przyznać.

Jeśli ktoś przypadkowo skasował pliki lub podejrzewasz, że świadomie manipulował w systemie, masz szansę przyłapać go na gorącym uczynku i zapobiec dalszym szkodom. Windows 2000 i XP oferuje funkcję monitorowania plików i katalogów wskazanych przez użytkownika, która m.in. rejestruje, kto je skasował lub zmodyfikował.

Odpowiednie ustawienia znajdziesz w Panel sterowania/Narzędzia administracyjne/Zasady zabezpieczeń lokalnych. Warunkiem koniecznym do działania monitorowania jest system plików NTFS. Jeśli masz na dysku partycje FAT, możesz je skonwertować poleceniem convert <partycja:> /fs:ntfs.

Żeby skonfigurować zasady monitorowania, wykonaj poniższe czynności:
1. Przejdź do Panel sterowania/Narzędzia administracyjne/Zasady zabezpieczeń lokalnych. Kliknij dwukrotnie węzeł Zasady lokalne.
2. Kliknij gałąź Zasady inspekcji i w prawej części okna kliknij dwukrotnie pozycję Przeprowadź inspekcję dostępu do obiektów.
3. W nowym oknie zaznacz pola Sukces i Niepowodzenie. Zamknij okno reguł zabezpieczeń lokalnych.
4. Teraz musisz wybrać katalogi i pliki, które chcesz kontrolować. W tym celu otwórz Eksplorator Windows, zaznacz pliki i katalogi, kliknij je prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu kontekstowego opcję Właściwości.
5. W nowym oknie przejdź do karty Zabezpieczenia i kliknij przycisk Zaawansowane.
6. Otworzy się następne okno, w którym przejdź do karty Inspekcja.
7. Kliknij przycisk Dodaj, żeby umieścić na liście użytkowników, których dostęp do zaznaczonych plików będzie rejestrowany. Jeśli nie znasz nazwy użytkownika, kliknij przycisk Zaawansowane, a później Znajdź teraz. Zaznacz na liście użytkowników i kliknij OK. Opcja Wszyscy oznacza, że rejestrowani będą wszyscy użytkownicy.

 

Rys. Możesz wybrać, jakie zdarzenia związane z plikiem lub katalogiem będą rejestrowane
8. Po wybraniu użytkowników pojawi się okno z listą zdarzeń związanych z plikami i katalogami. Przy każdej pozycji są dwa pola wyboru, umożliwiające ustalenie, czy dane zdarzenie będzie rejestrowane, gdy zakończy się sukcesem lub niepowodzeniem. Zaznacz pola przy interesujących Cię pozycjach. Jeśli zaznaczysz pola przy pozycji Pełna kontrola, będą rejestrowane wszystkie możliwe zdarzenia, dotyczące danego pliku lub katalogu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49703 )

Array ( [docId] => 49703 )