Nowy SID dla obrazów systemu Windows

Wiele firm wykorzystuje aplikacje do tworzenia klonów obrazów systemów operacyjnych. Takie obrazy są następnie wykorzystywane do błyskawicznych instalacji i konfiguracji komputerów w środowisku sieciowym. Niestety komputery skonfigurowane z użyciem wcześniej utworzonych obrazów posiadają ten sam identyfikator SID co ich pierwowzór. Administratorzy środowisk domenowych Windows zapewne zetknęli się już nieraz z tym problemem. Jeśli komputery posiadają ten sam SID (Computer Security Identifier), problemem może być zalogowanie się do domeny. Co więcej, wykorzystywanie tego samego identyfikatora SID, np. w grupach roboczych niesie ze sobą pewne ryzyko związane z bezpieczeństwem danych.

Problem ten został oczywiście rozwiązany i dostępnych jest już wiele narzędzi, które potrafią zmienić identyfikator SID po klonowaniu. Niestety narzędzia te najczęściej wchodzą w skład komercyjnych pakietów oprogramowania do tworzenia obrazów systemów i zwykle działają w wierszu poleceń.

Z witryny firmy Microsoft pobrać można za darmo narzędzie stworzone przez Marka Russinovicha oraz Bryca Cogswella do zmiany identyfikatora SID – NewSID. Aplikacja działa w systemach Windows NT 4, Windows 2000, Windows XP oraz Windows Server 2003. Narzędzie wystarczy pobrać i uruchomić na komputerze, którego system został zainstalowany przy pomocy obrazu. Sam proces zmiany identyfikatora zajmuje krótką chwilę, a dzięki przyjaznemu kreatorowi, proces ten jest bardzo łatwy i zupełnie bezbolesny.

NewSID pobrać możesz ze strony:
http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb897418.aspx

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48759 )

Array ( [docId] => 48759 )