Paserstwo na aukcjach internetowych

Wielką zaletą aukcji jest to, że można szybko porównać oferty i wybrać najkorzystniejszą. Dla oszusta jest szansa na szybkie pozbycie przedmiotów pochodzących z kradzieży. Jeśli spotkasz zapis, że towar to, np. leżak magazynowy, sprzęt powystawowy, nowy prawie nie używany, powinno Ci się zapalić czerwone światło ostrzegawcze, ponieważ może to być produkt pochodzący z kradzieży.

Jeśli w opisie aukcji znajdziesz, że towar jest oferowany bez paragonu, faktury czy gwarancji, to pamiętaj, że odpowiedzialności podlega nie tylko sprzedawca. Zgodnie z art. 292 kodeksu karnego – „kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Generalnie, nabywca może się bronić, że mógł tylko sprawdzić, czy numer fabryczny faktycznie przypisany jest do określonej marki i typu produktu. Natomiast nie ma żadnej możliwości ustalenia, czy oferowany do sprzedaży towar pochodzi z przestępstwa. Zastanów się jednak zawsze, jeśli masz uzasadnione wątpliwości, czy warto ryzykować.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47839 )

Array ( [docId] => 47839 )