Sprawdzanie sum kontrolnych (hashy) plików

HashTab to darmowe narzędzie, które instaluje w systemie rozszerzenie, dzięki któremu można bardzo łatwo obliczać wartości hash plików. Jest to szczególnie przydatne, jeśli nie wiesz, czy dany plik, który chcesz pobrać nie został podmieniony na stronie (np. na plik zawierający szkodliwe oprogramowanie).

HastTab wspiera wiele algorytmów mieszających, takich jak: MD5, SH1, SH2, RipeMD, HAVAL oraz Whirlpool. Po jego zainstalowaniu, w oknie właściwości pliku pojawi się dodatkowa zakładka File Hashes. Aby sprawdzić wartości hash dla danego pliku, wystarczy kliknąć go prawym klawiszem myszy, z menu wybrać właściwości, a następnie zakładkę File Hashes. HashTab szybko obliczy wszystkie wybrane wartości hash dla tego pliku.

Dzięki temu możesz szybko porównać czy dana wartość hash pobranego z internetu pliku zgadza się z wartością umieszczoną na stronie producenta lub stronie, z której pobraliśmy plik. Oczywiście niezgodność wartości hash nie musi oznaczać, że plik który pobraliśmy jest zainfekowany. Mógł po prostu źle się pobrać. Być może wystarczy wtedy jeszcze raz go zainicjować pobieranie i problem zostanie rozwiązany. Ważne jest, aby nie bagatelizować rozbieżności wartości hash obliczonych przez HashTab i wartości umieszczonych na stronach, które zwykle umieszczane są przy linku do pliku.



Rys. HashTab pozwala szybko sprawdzić czy wartość hash pobranego pliku jest zgodna z wartością podawaną na stronie z plikiem

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48289 )

Array ( [docId] => 48289 )