Środki ostrożności podczas zakupów w Internecie

Kupując w Internecie, szczególnie jeśli zamierzasz płacić przelewem, należy zachować szczególną ostrożność. Towaru nie widać, nie ma szans dotknąć go, zobaczyć na własne oczy, sprawdzić czy wszystko jest tak, jak powinno wyglądać w rzeczywistości. Bezpieczne kupowanie to kilka prostych zaleceń, których listę znajdziesz w każdym serwisie aukcyjnym.

Po pierwsze, zawsze warto sprawdzić, co sądzą o sprzedawcy jego dotychczasowi klienci. Łatwo to ustalić - klikając nazwę użytkownika znajdziesz dane sprzedawcy, jego stronę firmową oraz komentarze i opinie o nim, jakie umieścili na serwisie jego dotychczasowi kontrahenci. Allegro zaleca, żeby sprawdzić opinie o łatwości kontaktu, jakości towaru, szybkości i staranności z jaką nadaje paczki.

Po drugie, do tej listy warto dodać ważną uwagę. Komentarze neutralne i negatywne wskazują, że coś jest nie w porządku. Jeśli sprzedawca do tej pory takich nie miał, a w ostatnim czasie otrzymał kilkanaście, łatwo zauważyć, że stało się coś podejrzanego. Może to przejściowe kłopoty sklepu, a może pod tego zaufanego kontrahenta właśnie podszywa się oszust? Warto przejrzeć dotychczasowe aukcje użytkownika, te które nie zostały przeniesione do archiwum pokażą, czego dotyczy komentarz.

 

Jeśli kupisz co na aukcji, jesteś zobowiązany do zakupu. Wycofanie się jest możliwe tylko, jeśli sprzedawca Ci na to pozwoli. Zatem zawsze uważnie przeczytaj opis przedmiotu, który Cię zainteresował. Sprawdź, czy to, co jest na aukcji, odpowiada temu, co chcesz kupić. Czy licytowany przedmiot zawiera wszelkie elementy, które powinien posiadać? Pamiętaj o tym, że – szczególnie w przypadku sprzętu używanego – warto zawsze poprosić o dokładny opis i zdjęcia przedmiotu. Niech nie zadowalają Cię fotki skopiowane przez sprzedawcę z folderów reklamowych. Gwarancja „rozruchowa”, jeśli nie możesz odebrać przedmiotu osobiście i sprawdzić działanie na miejscu, to mit. Jeśli Ci go przesłano, dowiesz się wkrótce, że jeśli nie działa, to z pewnością uszkodził się podczas transportu, za co sprzedawca naturalnie nie odpowiada. Sprzedający z łatwością wybroni się od Twoich zarzutów. Jeśli więc przed zrealizowaniem transakcji nie chce pokazać Ci dokładnych zdjęć, lepiej nie licytuj.

Płacić możesz z góry, np. przelewem, bądź za pobraniem. Płacąc przelewem, sprawdź zawsze dane, jakie otrzymujesz od serwisu aukcyjnego i korzystaj z tzw. „bezpiecznych linków”, jakie serwis dostarcza Ci do kontaktu ze sprzedającym i opłacenia transakcji. Serwis pośredniczy w tym, żeby wiadomość była kierowana do Ciebie od sprzedawcy, podaje także wszystkie szczegóły transakcji.

Stosunkowo bezpieczna metodą płatności są takie, jak „płacę z Allegro”, w której jesteś przeniesiony na adres strony banku, możesz przekazać wiadomość sprzedającemu, etc. – wszystko za pośrednictwem serwisu, który odpowiada za bezpieczeństwo tej transakcji. Kontakt bezpośredni lub e-mailowy w kwestii płatności przelewem, pomijający serwis aukcyjny – jest niewskazany.

Najbezpieczniejszą formą opłacenia przesyłki jest pobranie. Poczta polska umożliwia sprawdzenie zawartości paczki w urzędzie pocztowym. Jeśli przedmiot nie zgadza się z opisem, nie płacisz za niego i odsyłasz do sprzedawcy. Jeśli płacisz z góry, przesyłka jest nieco tańsza zaś przy transporcie kurierem dostajesz ją dość szybko. Kurier zawsze ma przy sobie protokół szkody. Twoją rolą jest sprawdzenie czy paczka nie przyszła uszkodzona. Jeśli tak się stało lub masz wątpliwości, paczkę możesz otworzyć i protokół spisać, wtedy kurier odpowiada za jej uszkodzenie. Kurier ma obowiązek Ci to umożliwić, nie daj się nabrać na to, że mu się spieszy. Jeśli nie masz protokołu, nie masz podstaw do roszczeń. Pamiętaj, że dotyczy to tylko przesyłki rejestrowanej, czyli paczki poleconej lub kuriera. To niezbędne zabezpieczenie daje pewność otrzymania zwrotu, jeśli przesyłka nie dotarła z winy dostarczyciela. Jeśli decydujesz się na paczkę zwykłą drogą, oszust może w ogóle jej nie wysłać a Ty, tak naprawdę, nie jesteś w stanie udowodnić mu, że tego nie zrobił.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47827 )

Array ( [docId] => 47827 )