Szukanie programu spyware w komputerze

Wykrycie programu szpiegowskiego zainstalowanego w komputerze wcale nie jest łatwe. Jednak z naszą pomocą odnajdziesz go bez problemu.

Spyware są zaprojektowane tak, aby nikt nie był w stanie zauważyć ich aktywności. Nie znajdziesz wpisów programów spyware w menu Start, czy folderu instalacyjnego w katalogu C:\Program files. Także systemowy Menedżer zadań (uruchamiany kombinacją klawiszy Ctrl + Alt + Delete) na liście uruchomionych aplikacji lub na liście procesów nie wyświetli programu szpiegowskiego. Szansą na zlokalizowanie spyware jest sprawdzenie listy programów uruchamianych automatycznie podczas wczytywania systemu Windows. W tym celu:
1. Przejdź do Start/Uruchom i wpisz polecenie MSCONFIG.
2. W nowym oknie przejdź do karty Uruchamianie i przejrzyj listę aplikacji. Niestety często programy szpiegowskie z tego poziomu również nie są widoczne.

Sposobem na wykrycie spyware jest wychwycenie objawów ich pracy. W tym celu kontroluj ilość wolnego miejsca na twardym dysku. Programy monitorujące zapisują sporo danych (około 20 MB dziennie). Sprawdzaj co jakiś czas ilość wolnego miejsca (co najmniej dwa razy dziennie). Uwzględnij przy tym samodzielnie tworzone pliki, pliki tymczasowe, nowe wiadomości pocztowe, aktualizacje pobrane przez program antywirusowy oraz rozmiar pliku wymiany.

Warto też sprawdzać ilość danych przesyłanych łączem sieciowym. Pomoże w tym bezpłatny program MZL & Novatech Traffic Statistic (http://www.trafficstatistic.com). Rejestruje on wszelką transmisję sieciową i pokazuje w zasobniku systemowym łączną ilość przesłanych danych.
Możesz także skorzystać z programów do wyszukiwania i usuwania spyware takich jak Spybot - Search & Destroy (http://www.safer-networking.org/pl/index.html) lub Ad-Aware (http://www.lavasoftusa.com/products/ad_aware_free.php).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49334 )

Array ( [docId] => 49334 )