Tajny i ukryty wirtualny dysk

Na wirtualnym dysku można pracować jak na zwykłym dysku, przechowywać i zapisywać swoje prywatne pliki, ale, gdy zajdzie potrzeba, jednym kliknięciem myszy ukryjesz go przed ciekawskimi. Będzie niewidoczny dla systemu, a zawarte na nim dane będą bezpieczne.

Takie możliwości oferuje bezpłatny program Secret Disk. To narzędzie tworzy na systemowym dysku podręczną, ukrytą i zabezpieczoną hasłem wirtualną partycję (dysk).

Dostęp do niej uzyskasz dopiero po podaniu właściwego hasła. Powinno więc być ono na tyle skomplikowanie, aby nikt go nie odgadnął. Tym bardziej, że pliki nie są szyfrowane. W przypadku awarii czy zaniku zasilania wirtualny dysk zostanie automatycznie zablokowany. Nie uda dostać się do niego, nawet jeśli uruchomisz komputer w trybie awaryjnym (F8).

Instalacja programu przebiega standardowo. Zaraz po niej poproszony zostaniesz o podanie swojego hasła. Dobrze się zastanów i wybierz takie, aby było nie tylko silne, ale także łatwe do zapamiętania. Po podaniu hasła utworzony zostanie dodatkowy wirtualny dysk o tej samej nazwie co systemowy, ale z literą (X:).

 

Po zakończeniu pracy, w zasobniku systemowym (tray-u) kliknij jego ikonkę i zablokuj dysk, wybierając opcję Lock. Dysk stanie się niewidoczny i z zniknie z okna Mój komputer.Rys. Konfiguracja wirtualnego dysku

W ustawieniach aplikacji mamy szereg opcji do wyboru, takich jak odblokowywanie dysku tuż po uruchomieniu komputera, blokowanie dysku po włączeniu wygaszacza czy użycia uruchomienia komputera w trybie awaryjnym. Tu także wybierzesz wersję językową. Nie ma wśród nich polskiej. Ławo można jednak spolszczyć samemu program, edytując w notatniku znajdujący się w folderze Languages plik English.ini.

Porada pochodzi z serwisu http://poradyisztuczki.blogspot.com.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47774 )

Array ( [docId] => 47774 )