Tworzenie bezpiecznego hasła

Hasło jest najpowszechniejszą i najprostszą metodą uwierzytelniania dostępu do komputera i danych. Niestety mało kto pamięta, że hasło i jego jakość stanowi często pierwszy i jednocześnie ostatni bastion chroniący przed nieuprawnionym dostępem.

Dlatego zastosowanie do ochrony komputerów i danych właściwego hasła stanowi dla większości włamywaczy barierę nie do sforsowania. Podstawowym zadaniem hasła jest bronienie dostępu do komputera i danych. Niestety w większości przypadków użytkownicy stosują bardzo proste hasła. Takie hasła intruz może przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu i oprogramowania rozszyfrować w ciągu kilku minut. Proste do odgadnięcia są hasła złożone z wyrazów słownikowych, nazwisk i dat. Znacznie trudniejsze do złamania są hasła zbudowane ze znaków alfanumerycznych i specjalnych (np. A!f@k)l&).

Silne hasło musi spełnić kilka warunków:
• powinno mieć minimum 8 znaków,
• powinno składać się z kilku rodzajów znaków, takich jak cyfry (0–9), wielkie i małe litery alfabetu angielskiego (a – z, A – Z) oraz symboli i znaków specjalnych (np. !, %, &, #, @),
• nie powinno składać się z wyrazów słownikowych (np. nazwisko, imię), samego ciągu cyfr, zwłaszcza określającego datę urodzenia czy NIP oraz całych fraz (np. „dzisiaj mam urodziny”). Litery, a tym bardziej wyrazy nie powinny być zastępowane ich logicznymi odpowiednikami (np. s– $, a – @, o – 0).
• należy określić minimalny okres ważności hasła. Silne hasło powinno być zmieniane przynajmniej raz na 3 miesiące (zaleca się zmiany comiesięczne).
• hasła nie powinny być nikomu udostępniane oraz zapisywane.

Przykładowe silne hasło spełniające wszystkie powyższe warunki to: $Pl2o4>Fv*J# .

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49367 )

Array ( [docId] => 49367 )
Array ( [docId] => 49367 )