Tworzenie zaszyfrowanych dysków z wykorzystaniem programu Cryptainer LE

Jeśli często przenosisz pliki między komputerami lub przechowujesz na dysku poufne dane, warto zastanowić się nad ich zaszyfrowaniem. W ten sposób zabezpieczysz je przed odczytaniem przez niepowołane osoby.

Wygodnym narzędziem do szyfrowania plików jest bezpłatny Cryptainer LE, który znajdziesz na stronie www.cypherix.com. Podczas pierwszego uruchomienia program uruchamia kreator służący do utworzeniu zaszyfrowanego, wirtualnego dysku, na którym będziesz później zapisywać poufne pliki. Tak naprawę zaszyfrowany dysk to specjalny plik, którego zawartość jest zaszyfrowana, a system Windows traktuje go jako dodatkową partycję. Aby skonfigurować zaszyfrowany dysk:

1. W oknie kreatora, w pierwszym polu tekstowym Enter File name to use for the Cryptainer volume podaj katalog, w którym zostanie zapisany plik zaszyfrowanego dysku. W polu Enter Volume Label wpisz nazwę dysku.
2. Kolejną czynnością jest określenie wielkości dysku w MB. Odpowiednią wielkość wpisz w pole Cryptainer volume size desired (MB). Program pozwala na tworzenie dysków do 25 MB.Rys. Konfiguracja zaszyfrowanego dysku jest bardzo prosta, wystarczy tylko wypełnić kilka pól
3. Na koniec w polach Password for the Cryptainer volume oraz Verify Password wpisz hasło, które będzie chronić dostęp do dysku.
4. Kliknij przycisk Proceed to Create Volume. Program utworzy dysk zaszyfrowany kluczem 128-bitowym. Zajrzyj teraz do Mój komputer. Znajdziesz tam nowy dysk.

 

Wszystkie pliki zapisywane na tym dysku są automatycznie szyfrowane i można je odczytać tylko, gdy uruchomisz program Cryptainer LE.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49672 )

Array ( [docId] => 49672 )