Ukrywanie adresu IP z wykorzystaniem serwera proxy

Podczas korzystania z Internetu zostawiasz na odwiedzanych stronach WWW swoje ślady - adres IP, który pozwala namierzyć Twój komputer. Możesz jednak sprawić, żeby odwiedzany serwer nie otrzymywał Twojego prawdziwego adresu IP. W tym celu najłatwiej wykorzystać publiczny serwer proxy.

Serwer Proxy to pośrednik pomiędzy Twoją przeglądarką WWW a serwerem, który chcesz odwiedzić. Ponieważ znajduje się w środku komunikacji, może swobodnie modyfikować dane przesyłane między przeglądarką a serwerem. Wystarczy wpisać adres takiego serwera oraz numer portu w aplikacji, która obsługuje proxy i korzysta z Internetu (np. przeglądarce internetowej, kliencie IRC, grze komputerowej). Następnie aplikacja ta łączy się najpierw z serwerem proxy, a ten dopiero odwiedza żądany serwis - stąd w logach serwisu pozostaje adres IP serwera proxy, a nie Twój.

Listę publicznych serwerów proxy znajdziesz na stronie www.publicproxyservers.com. Lista serwerów zawiera informacje o adresach IP i numerach portu. Należy je przepisać do konfiguracji swojego programu. W kolumnie Type sprawdź, czy przypadkiem nie jest to serwer typu Transparent. Tych unikaj, bo nie ukrywają adresu IP.

Rys. Konfiguracja serwera proxy w przeglądarce Firefox

Teraz można już przystąpić do konfiguracji wybranego programu. W przypadku Internet Explorera przejdź do Panel sterowania/Opcje internetowe/Połączenia/Ustawienia. Jeśli używasz Firefoksa, zajrzyj do Narzędzia/Opcje/Zaawansowane/Sieć i kliknij Ustawienia. W nowym oknie zaznacz opcję i Ręczna konfiguracja serwerów proxy wprowadź parametry serwera proxy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48587 )

Array ( [docId] => 48587 )