Wykrywanie niezabezpieczonych programów

Bezpieczeństwo danych nie zależy tylko od zabezpieczeń systemu operacyjnego. Dobrze skonfigurowana zapora sieciowa, najnowszy program antywirusowy nie uchronią przed lukami w zainstalowanym oprogramowaniu. Dlatego tak ważne jest, aby na bieżąco je aktualizować.

Firma Secunia, która od wielu lat zajmuje się bezpieczeństwem, przygotowała bezpłatne narzędzie do inwentaryzacji oprogramowania. Aplikacja sprawdza wersję zainstalowanego oprogramowania i porównuje je z najnowszymi danymi w bazie danych na serwerze firmy Secunia (za pośrednictwem połączenia SSL). Na tej podstawie wystawiana jest ocena poziomu zagrożenia.

Personal Software Inspektor (http://secunia.com/vulnerability_scanning/personal) obsługuje ponad 5500 różnych aplikacji, sprawdzając, czy w komputerze są zainstalowane ich najnowsze wersje i wszystkie łatki. Niestety nie wyszukuje luk w dodatkach do przeglądarek internetowych. Po przeskanowaniu komputera wyświetla informacje o ewentualnych wykrytych lukach i podaje, skąd można pobrać najnowszą wersją danego programu. Firma Secunia zapewnia, że dane gromadzone za pomocą aplikacji PSI są wykorzystywane wyłącznie do celów statystycznych.


Rys. Raport wygenerowany przez Personal Software Inspector

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48471 )

Array ( [docId] => 48471 )