Zabezpieczanie Firefoksa

Swoją popularność Firefox zawdzięcza nie tylko szybkości działania i ogromnej liczbie darmowych dodatków. To, co wypromowało Firefoksa na alternatywę dla Internet Explorera, to m.in. większe bezpieczeństwo surfowania po Internecie.

Na przykład, Firefox sam potrafi decydować o tym, w jaki sposób użyć niektórych wbudowanych technologii tak, żeby nie narazić użytkownika na ryzyko włamania jego systemu.Mimo to wciąż możemy polepszyć nasze bezpieczeństwo za pomocą kilku prostych kroków.

Po pierwsze, możesz samemu włączać lub wyłączać dodatki. W tym celu z menu Narzędzia wybierz Opcje i zakładkę Ogólne. Teraz wciśnij przycisk Zarządzaj dodatkami, a następnie w nowym oknie zakładkę Rozszerzenia. Teraz kliknij wybrany dodatek i wciśnij Wyłącz lub Odinstaluj.


 

Rys. Okno „Dodatki”. Zrzut ekranu wykonany w systemie Linux nie różni się praktycznie niczym (podobnie jak i cały Firefox) od wersji windowsowej

Do szczegółowego szperania w opcjach Firefoksa możesz także użyć samej przeglądarki, wpisując w jej pasku adresu about:config i wciskając klawisz [ENTER].

Klikając pozycję Opcje w menu Narzędzia,warto zwrócić uwagę na kartę Ogólne i zaznaczyć opcję Wyświetlaj menedżer pobierania podczas pobierania plików oraz Pytaj, gdzie zapisać każdy plik. Dzięki temu żadna strona internetowa nie zapisze jakiegokolwiek pliku

Zasadnicze opcje poświęcone bezpieczeństwu znajdziesz, wybierając z menu Narzędzia pozycję Opcje, a następnie zakładkę Bezpieczeństwo. Warto tutaj zainteresować się, m.in. następującymi opcjami:

Pamiętaj hasła do witryn – zastanów się nad wyłączeniem tej wygodnej funkcji – czy na pewno chcesz zapisywać na swoim dysku wszystkie hasła, jakich używasz w Internecie? Zauważ, że każdy, kto podejdzie na chwilę do Twojego komputera, może podejrzeć Twoje hasła, klikając przycisk Zapamiętane hasła. Używaj hasła głównego – zastanów się nad ustawieniem hasła głównego, dzięki temu podasz hasło tylko raz za każdym uruchomieniem Firefoksa, ale jeżeli zapomnisz hasło główne, stracisz także dostęp do wszystkich chronionych nim haseł do poszczególnych stron WWW. Ustawienia – ten przycisk umożliwi Ci wyłączenie niektórych ostrzeżeń lub włączenie nowych.

Z kolei w zakładce Prywatność możesz włączyć opcję Program Firefox nie będzie pamiętał historii,żeby inni użytkownicy komputera (np. w pracy) nie mogli podejrzeć tego, jakie witryny odwiedzałeś.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48105 )

Array ( [docId] => 48105 )