Zakładanie kont użytkowników w Windows XP

W domowym komputerze z Windows XP możesz zakładać wiele kont użytkowników. Poprawia to bezpieczeństwo i pozwala zachować większą kontrolę nad tym, co robią inni przy komputerze, np. dzieci.

Oddzielne konta są wygodne, bo każdy użytkownik może mieć własne ustawienia czy własny folder Moje dokumenty. Ma to też znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa – administrator komputera może założyć dla pozostałych użytkowników konta z ograniczonymi uprawnieniami. Dzięki temu ewentualne wirusy nie będą miały dostępu do wszystkich zakamarków systemu Windows. Aby w Windows XP założyć konto użytkownika:

  • Przejdź do Panel sterowania/Konta użytkowników.
  • Kliknij Utwórz nowe konto. Wpisz jego nazwę, np. imię użytkownika, i kliknij Dalej.

Rys. W Windows XP są dwa typy kont: Administrator komputera, który ma dostęp do wszystkich miejsc w systemie, oraz konto Ograniczone.

  • W kolejnym oknie musisz wybrać typ konta: Administrator komputera lub Ograniczone. Jeśli chcesz, żeby użytkownik tego konta nie mieszał w ustawieniach i nie mógł instalować programów, wybierz konto Ograniczone. Poprawi to również bezpieczeństwo komputera.

Pamiętaj, że do założenia konta potrzebujesz uprawnień administracyjnych. Jeśli używasz konta typu Ograniczone, nie możesz zakładać nowych kont.

 

Ze względów bezpieczeństwa warto jeszcze utworzyć hasło dla nowego konta. W tym celu kliknij je, następnie kliknij Utwórz nowe hasło i w nowym oknie wpisz je dwukrotnie.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49772 )

Array ( [docId] => 49772 )