Czym cechuje się poprawnie wdrożony system ERP?

Autor: Artykuł sponsorowany
System ERP, czyli kompleksowe oprogramowanie służące do zarządzania rozmaitymi zasobami należącymi do przedsiębiorstwa, niejednokrotnie pomaga firmom ograniczyć zbędne koszty operacyjne, zwiększyć wydajność oraz poprawić zadowolenie klientów. Aby było to możliwe, trzeba jednak pamiętać o tym, że system ERP musi zostać właściwie wdrożony. Czym dokładnie wyróżnia się poprawnie zaimplementowany system ERP? Na to pytanie szczegółowo odpowiadamy w niniejszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Systemy ERP - definicja

O systemach ERP z roku na rok mówi się coraz więcej, ponieważ dzięki tego typu oprogramowaniu firmy mogą odnieść szereg wymiernych korzyści a także ograniczyć ponoszone wydatki. Nazwa ta pochodzi z języka angielskiego - Enterprise Resource Planning - jest to określenie dla oprogramowania, które służy do zarządzania przedsiębiorstwem w sposób kompleksowy.
Firmy, które dysponują ERP, mogą w ogromnym stopniu usprawnić przebieg rozmaitych procesów, a także wzmocnić efektywność zarządzania wszystkimi posiadanymi zasobami. Wśród zasobów posiadanych przez firmy można wskazać np. na zasoby ludzkie, finansowe, produkty przeznaczone na sprzedaż i wiele, wiele więcej. 
Historia systemów ERP sięga lat 60-tych ubiegłego wieku. Prekursorem ERP były systemy MRP uruchomione wówczas przez firmę Black and Decker. Skorzystanie z tego systemu sprawiło, że firma zaczęła osiągać większe zyski oraz usprawnił się proces produkcyjny. W efekcie konkurenci tego podmiotu również zaczęli stawiać na inwestycje w podobne rozwiązania. Dowodem na to są niezbite dane: w 1980 roku systemem tym dysponowało przeszło 8 tysięcy firm z całego świata.
Dzięki nowoczesnemu systemowi ERP kadra zarządzająca a także poszczególni uprawnieni pracownicy zyskują możliwość analizowania poszczególnych obszarów firmy, np. marketingu, magazynu, księgowości itd. Dzięki temu obieg informacji przebiega wręcz wzorowo. To z kolei sprawia, iż podejmowanie zarówno strategicznych jak i mniej ważnych decyzji jest zdecydowanie prostsze. 

Ile firm w Polsce korzysta z systemów ERP?

 
O popularności systemów ERP świadczą przede wszystkim twarde dane. Jak wynika ze statystyk Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 roku aż 28,5% polskich przedsiębiorstw posiadało system ERPMimo, iż nie jest to jakaś duża liczba, trzeba jednocześnie odnotować fakt, iż odsetek firm dysponujących omawianym oprogramowaniem nieustannie wzrasta. Wynika to oczywiście z tego, iż z roku na rok coraz więcej właścicieli firm dostrzega niewątpliwe korzyści wiążące się z inwestycjami w ERP. 
Inwestycje w nowe technologie, takie jak ERP, które dają możliwość sprawnego i wydajnego zarządzania wszystkimi zasobami przedsiębiorstwa, otwierają przed przedsiębiorcami szereg możliwości w zakresie pozyskiwania przewag konkurencyjnych a także docierania z przekazem reklamowym do nowych grup potencjalnych klientów. 

Poprawnie wdrożony system ERP - co go wyróżnia? 

Czym powinien cechować się właściwie zaimplementowany system ERP? Przede wszystkim musi on w jak największym stopniu odpowiadać specyficznym wymaganiom oraz potrzebom danego przedsiębiorstwa. Powinien on być "uszyty na miarę", ponieważ tylko wtedy firma będzie mogła w efektywny sposób osiągać wytyczane cele. 
Bardzo istotne jest to, by ERP był zintegrowany ze wszystkimi istniejącymi dotychczas w firmie systemami - mowa tutaj np. o aplikacjach księgowych, systemach zarządzania magazynem czy aplikacjach wykorzystywanych przez marketingowców. 
Na to, czy wdrożenie systemu ERP okaże się sukcesem, ma wpływ także to, czy pracownicy i kadra zarządzająca zostaną zaangażowani w cały ten proces. Każdy z pracowników powinien przejść szkolenie dotyczące tego, w jaki sposób należy korzystać z tego narzędzia, a także jakie konkretnie wymierne korzyści ERP przyniesie dla firmy. 
Zanim ERP zostanie w firmie wdrożony, powinien też zostać wszechstronnie przetestowany w zakresie funkcjonalności oraz wydajności. Dzięki temu przedsiębiorstwo będzie mieć pewność, iż bez względu na warunki zewnętrzne program spełni jego potrzeby i pomoże osiągać wytyczane cele. 

Jak wybrać najlepszy system ERP? 

Wybór odpowiedniego oprogramowania ERP to bardzo poważna decyzja, która musi być odpowiednio przemyślana. Należy przede wszystkim uwzględnić charakter prowadzonej działalności, specyfikę branży oraz liczbę klientów. Firma też musi wiedzieć, jaki główny cel przyświeca implementacji ERP - czy jest to poprawa relacji z klientami i partnerami biznesowymi, czy też komunikacji między pracownikami bądź usprawnienie pracy magazynu. Przy wyborze ERP trzeba też zwracać szczególną uwagę na renomę i doświadczenie dostawcy tego systemu. 
Jedną z profesjonalnych firm, która zajmuje się implementacją systemów ERP, jest Mindbox. Szczegółowe informacje na temat jej oferty dostępne są na https://mindboxgroup.com/pl/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 50211 )

Array ( [docId] => 50211 )
Array ( [docId] => 50211 )