Rozszerzenia w Operze – pobieranie i instalowanie

Za pomocą rozszerzeń możesz wzbogacić swoją Operę o funkcje, które nie są dostępne bezpośrednio po instalacji tej przeglądarki internetowej. W tym zakresie są podobne do tzw. widżetów Opery, ale są między nimi istotne różnice.

Widżety działają poza oknem przeglądarki (bezpośrednio na pulpicie) i są po prostu mini aplikacjami korzystającymi z silnika Opery. Dodasz je, klikając przycisk Dodaj w panelu Widżety albo klikając ikonę Opery w lewym górnym rogu przeglądarki i wybierając z menu Widżety opcję Dodaj widżety.

Rozszerzenia Opery mogą wyglądać, w zależności od swojej funkcji, bardzo różnie. Przybierają postać przycisku, menu czy ikony albo w ogóle nie są widoczne bezpośrednio a zaobserwować możesz jedynie efekty ich działania (np. inny sposób wyświetlania strony WWW).

 

Cała obsługa rozszerzeń odbywa się z poziomu samej przeglądarki. To w Operze możesz przeglądać katalog dostępnych rozszerzeń, decydować o tym które z nich chcesz zainstalować, modyfikować ustawienia zainstalowanych rozszerzeń oraz je odinstalowywać.

Wszystkie najważniejsze opcje dotyczące rozszerzeń znajdziesz w głównym menu Opery. Aby je otworzyć:

  • Kliknij na duże, czerwone logo Opery w lewym górnym rogu przeglądarki.
  • Z menu rozwiń opcję Rozszerzenia.

Z poziomu menu możesz wyszukać i zainstalować nowe rozszerzenia (za pomocą polecenia Pobierz rozszerzenia) oraz zmieniać ustawienia opcji już zainstalowanych rozszerzeń poprzez Zarządzaj rozszerzeniami. Ta ostatnia opcja służy także do odinstalowania rozszerzeń.

Innym sposobem instalowania rozszerzeń jest otwarcie menedżera rozszerzeń (opcja Zarządzaj rozszerzeniami) i kliknięcie w nim na znajdujący się w prawym górnym rogu okna link Pobierz więcej rozszerzeń.

Możesz wreszcie po prostu otworzyć stronę https://addons.opera.com/addons/extensions.Zauważ, że instalacja odbywa się z poziomu samej przeglądarki, poprzez kliknięcie przycisku Zainstaluj przy danym rozszerzeniu. Pojawi się wyskakujące okno, w którym potwierdzasz chęć instalacji (znowu klikasz Zainstaluj) i po chwili na dole wyświetli się dymek informujący o zainstalowaniu rozszerzenia.

 

W menedżerze rozszerzeń znajdziesz listę zainstalowanych rozszerzeń. Po kliknięciu nazwy rozszerzenia zostanie otwarta jego strona domowa. Po prawej stronie masz klawisze służące do czasowego wyłączenia lub włączenia rozszerzenia (Wyłącz albo Włącz), jego odinstalowania (Odinstaluj) oraz modyfikacji ustawień (symbol narzędzia).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47622 )

Array ( [docId] => 47622 )
Array ( [docId] => 47622 )