Botnet – poznaj potężne narzędzie cyberprzestępców

Jak nieprzyjemny w skutkach może być kontakt z Botnetem? Setki tysięcy użytkowników Internetu przekonało się o tym jesienią 2016 roku. W wielu gospodarstwach domowych i firmach przestały działać telefony. Wysyłanie i odbieranie maili oraz surfowanie po Internecie nie było przez pewien czas możliwe. Za tym wszystkim stał atak botnetu, który sparaliżował router firmy telekomunikacyjnej.
Botnet składa się z komputerów, nad którymi przejęto kontrolę (to tzw. boty, roboty). Ich właściciele zwykle nie wiedzą, że ktoś obcy przejął kontrolę nad ich komputerem. Takie potajemne przejęcie zwykle odbywa się za pomocą złośliwego oprogramowania. Tak powstają botnety, liczące tysiące, setki tysięcy, a nawet miliony botów.

Poza tym każdy botnet kontrolowany jest przez tzw. BotMaster, który za pośrednictwem Internetu zdalnie kontroluje komputery. Celem jest prowadzenie nielegalnych działań na dużą skalę w sposób niezauważony i praktycznie bez ponoszenia żadnych kosztów. Operatorzy takich botnetów – cyberprzestępcy i agencje wywiadowcze – korzystają z kontrolowanych przez siebie botów w sposób podobny do sklepu samoobsługowego: mogą wykraść dane z komputera-bota, ale przede wszystkim mogą uruchomić własne programy, na przykład służące do rozsyłania spamu. Wysyłanie e-maili, infekowanie złośliwym oprogramowaniem oraz ataki DDoS (paraliżuje inne komputery, jak w podanym powyżej przykładzie jednej z firm telekomunikacyjnych).

Rys. 1. Cyberprzestępcy używają potajemnie podłączonych komputerów, których używają do własnych celów

Ryzyko stwarzane przez botnety rośnie, ponieważ komputery i routery coraz częściej atakują inne urządzenia podłączone do Internetu: smartfony, inteligentne telewizory i inne inteligentne urządzenia z dostępem do Internetu (dyski twarde, inteligentne oświetlenie, kamery monitorujące w mieszkaniu lub w domu itp.). Te wszystkie urządzenia stają się celem ataków, a jeśli nie są regularnie aktualizowane i chronione są standardowym hasłem, stają się tykającą bombą.

Korzyść dla Ciebie. Aby Twój komputer nie stał się botem w botnecie, a Ty nieświadomie wspierał działania cyberprzestępców, musisz pamiętać o regularnej aktualizacji routera, komputera i wszystkich innych urządzeń z dostępem do Internetu w swoim gospodarstwie domowym.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 50096 )

Array ( [docId] => 50096 )