Co zrobić, gdy Windows nagle zaczyna wszystko odczytywać na głos

Jest to funkcja, którą można łatwo uruchomić przez przypadek. W systemie Windows nazywa się Narrator. Jest dostępna we wszystkich aktualnych wersjach systemu Windows i może pomóc osobom niedowidzącym w ich pracy na komputerze. Właśnie dlatego tekst, na którym aktualnie znajduje się kursor, jest odczytywany na głos. Tak samo wypowiadane są również polecenia, które w danym momencie wpisuje się do komputera.
Przykładowo, jeżeli podczas pisania listu na końcu akapitu wciśniesz klawisz [Enter], usłyszysz z komputera słowo „enter“. Dla wszystkich użytkowników komputerów osobistych, którzy nie mają problemów ze wzrokiem, komentowanie poszczególnych działań jest zupełnie zbędne i na dłuższą metę uciążliwe.
Przypadkowe włączenie funkcji Narrator
Jednak jak to się mogło stać, że głos systemu Windows w komputerze nagle sam z siebie się uaktywnił? Odpowiedź jest bardzo prosta: ta funkcja została przypadkowo aktywowana poprzez wciśnięcie konkretnej kombinacji klawiszy. Irytujące jest, że informacja wskazująca na to, że włączona jest funkcja Narrator nie pojawia się w żadnej wersji systemu Windows.
Żeby ją aktywować w systemie Windows 10 i 8.1, wystarczy wcisnąć następującą kombinację: klawisz [Windows]+[Enter]. Pisząc w Wordzie, można to zrobić zupełnie nieświadomie. Wystarczy, że pisząc tekst, na końcu linijki chce przejść do kolejnego wiersza, zamiast wprowadzić odstęp, wciskając sam klawisz [Enter]. Wówczas należy wcisnąć klawisz [Shift]+[Enter].
 
Ponieważ klawisze [Shift] i [Windows] znajdują się po przekątnej naprzeciwko siebie na dole po prawej stronie klawiatury, w przypadku ześlizgnięcia się palca z klawisza, zamiast kombinacji klawiszy [Shift]+[Windows] możemy wcisnąć [Windows]+[Enter]. W ten sposób włączysz funkcję Narrator. Tak więc zupełnie niechcący uaktywnisz niepożądany głos w tle.
Rys. 1. Można bez trudu pomylić klawisze, zupełnie tego nie zauważając
O tym, że funkcja Narrator jest aktywna, informuje nas symbol, który pojawia się obok ikon poszczególnych programów na pasku narzędzi.
Żeby wyłączyć Narratora, trzeba kliknąć na niego raz lewym przyciskiem myszy. Wówczas otworzy się okno dialogowe Ustawienia Narratora. Jeżeli klikniesz służący do zamykania przycisk X, znajdujący się na w górnym prawy rogu, Narrator zostanie wyłączony.
Porada: Funkcję Narrator można również wyłączyć korzystając z kombinacji klawiszy [CapsLock]+[Esc] lub [Windows]+[Enter]. Klawisz [CapsLock] znajduje się bezpośrednio nad klawiszem [Shift] (patrz rysunek na poprzedniej stronie)
Jeżeli znowu przez przypadek uruchomisz funkcję Narrator, od razu będziesz wiedzieć, jak go wyłączyć.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły


Polecamy