Cyberbezpieczeństwo kontra cyberzagrożenia

Autor: Artykuł sponsorowany
Nasza codzienność to technologie. Każdego dnia korzystamy z social-mediów, aplikacji, dostępu do konta bankowego online czy ze skrzynki e-mailowej. Za przeniesieniem wielu aspektów pracy i życia do sieci idzie konieczność zabezpieczenia ich i ochrony. Na każdym kroku, tak w życiu zawodowym, jak i prywatnym, jesteśmy narażeni na cyberprzestępczość. Równie prężnie, jak postęp cyfrowy, rozwijają się także zdolności wykradania informacji. Dlatego priorytetem każdego z nas powinno być  działanie w kierunku optymalizacji zabezpieczeń.
Bezpieczeństwo cybernetyczne to postępowanie mające na celu ochronę informacji, danych, systemów elektronicznych, urządzeń mobilnych czy serwerów przed atakami hakerów. Budowanie silnych zabezpieczeń pozwoli ochronić przed kradzieżą nasze dane zdrowotne, osobiste czy własność intelektualną. W strukturach firm i organizacjach podstawą są obecnie szkolenia zespołu z zakresu cyberzagrożeń oraz budowa odpowiedniego programu chroniącego systemy informacyjne.

Strategie przeciwdziałania zagrożeniom cybernetycznym

Wszelkie działania wykonywane w cyberprzestrzeni odbywają się dzięki temu, że jesteśmy połączeni z siecią internetową. Bezpieczeństwo sieci jest pierwszym polem ataków. Dostęp do niej umożliwia hakerom wykradanie danych. Bezpieczeństwo cybernetyczne ma na celu identyfikację zagrożeń oraz blokowanie ataków.
Systemy bezpieczeństwa obejmują zapobieganie utracie danych (DLP), zarządzanie dostępem do tożsamości (IAM), kontrolę dostępu do sieci (NAC) czy zaporę nowej generacji (NGFW). Stosowane są także bardziej zaawansowane rozwiązania typu IPS (Intrusion Prevention System), NGAV (antywirus nowej generacji), Sandboxing i CDR (Content Disarm and Reconstruction).
Kolejne ogniwo to bezpieczeństwo aplikacji. Zaatakowana aplikacja stanowi okno dla cyberprzestępców, choć jej funkcja z założenia powinna być odwrotna. Tu kluczowy jest etap projektowania i tworzenie zabezpieczeń na długo przed wdrożeniem programu do użytku. Poufne dane w firmie przechowuje się w dedykowanych aplikacjach i systemach firmowych. Zapewnienie bezpieczeństwa informacji i danych opiera się na ochronie komputerów, które są „magazynami” tych treści. 
 
Bezpieczeństwo punktów końcowych jest obszarem najbardziej nieprzewidywalnym. Dotyczy działań człowieka, pracownika, użytkownika, który nieświadomie może wprowadzić do sieci złośliwe oprogramowanie. Dlatego bardzo ważny element budowania zabezpieczeń stanowią szkolenia zespołu z zakresu dobrych praktyk bezpieczeństwa technologii informacyjnej. Przechowywanie danych w chmurze jest obecnie bardzo powszechne. Wiele firm korzysta dzięki temu z szeregu usług, ograniczając wydatki na rozbudowę własnej infrastruktury. Bezpieczeństwo chmury jest oferowane przez dostawców usług, ale warto wspierać je poprzez korzystanie z dodatkowych rozwiązań. Bezpieczeństwo mobilne i IoT, czyli korzystanie z urządzeń mobilnych i Internetu rzeczy, wymaga działań w sferze zapobiegania atakom oraz ochrony systemów operacyjnych i urządzeń.

Najpopularniejsze rodzaje cyberataków

Cybernetyczni przestępcy szukają sposobu na wyłudzenie pożądanych informacji. Bardzo popularną metodą jest Phishing, polegający na wysyłaniu fałszywych e-maili. Mają one na celu wyłudzenie takich informacji jak np. dane karty kredytowej lub dane wrażliwe użytkownika. 
Malware jest z kolei złośliwym oprogramowaniem. Występuje zwykle jako załącznik do korespondencji. Niebudzący podejrzeń, po pobraniu może doprowadzić do uszkodzenia systemu lub komputera. 
DDoS to ogromne zagrożenie dla sieci. Atak tego rodzaju może doprowadzić do przeciążenia i zablokowania sieci. 
Z kolei inny rodzaj ataków hakerskich to SQL Injection. Pozwala on przestępcom na przejęcie bazy danych i wszystkich informacji w niej zawartych. 
Ransomware jest narzędziem najczęściej służącym do wyłudzeń okupu. Hakerzy blokują kluczowe pliki lub grożą ich usunięciem. 
Malvertising polega na wprowadzeniu do legalnej witryny fałszywego kodu. Jego wykorzystanie przez użytkownika może doprowadzić do utraty kontroli nad działaniami w urządzeniu. 
Brute Force to metoda przestępców w sieci do łamania haseł dostępu.

Rachunek za bezpieczeństwo w sieci

Choć wymienione wyżej rodzaje ataków i pole działania cyberprzestępców budzą niepokój, to na szczęście istnieją naprawdę skuteczne metody ochrony danych. Koszt zabezpieczeń jest różny
w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba prywatna, mała firma czy duża korporacja. 
 
Istotne są też branża, w której działamy, aktualne narzędzia informatyczne, struktura IT czy stopień wrażliwości danych. Orange proponuje klientom całodobowe, solidne i niezawodne narzędzia, służące ochronie systemów i danych. Oferta obejmuje E-Mail Protection, Morphisec, Orange Internet Protection, SecureDNS.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 50221 )

Array ( [docId] => 50221 )
Array ( [docId] => 50221 )