Jak szybko wprowadzać nazwy miesięcy i daty w Excelu


Chciałbym stworzyć odpowiedni arkusz w programie Excel, w którym znajdą się moje miesięczne koszty związane z gospodarstwem domowym. Dotychczas zawsze wpisywałem ręcznie nazwy miesięcy od stycznia do grudnia, a także datę, na przykład „1.5.2017“, „2.5.2017“ itd. Takie ręczne wprowadzanie danych pochłania dużo pracy. Czy nie da się tego zrobić w prostszy sposób?

Możesz w przyszłości znacznie uprościć swoją pracę. Użyj funkcji autouzupełniania, która jest dostępna nie tylko w programie Excel, ale we wszystkich programach do obsługi arkuszy kalkulacyjnych, takich jakOpenOffice Calc, LibreOffice Calc lub SoftMaker PlanMaker. Działa to w następujący sposób:
  1. Wprowadź pierwszą datę w komórce tabeli, na przykład: 1 maja 2017. Potwierdź wpis, naciskając klawisz [Enter].
  2. Sformatuj datę w pożądany sposób. Aby to zrobić, w Excelu kliknij Narzędzia główne,a następniew grupie Liczba rozwiń listę rozwijalną.
  3. Z tego menu na dole wybierz polecenie Więcej formatów liczb (Excel 2016) lub Więcej (Excel 2013, 2010 i 2007).
Rys. 1. Menu formatowania
 
  1. Otworzy się okno dialogowe Formatowanie komórek, gdzie znajduje się szukana karta Liczby. Kliknij po lewej stronie na wpis Data. Wybierz po prawej stronie w Typ żądany format daty. Następnie potwierdź swoje ustawienie, klikając przycisk Ok.

Rys. 2. Okno dialogowe pokazuje różne formaty dat
  1. Po wybraniu formatu daty może być konieczne dostosowanie szerokości kolumny, aby cała data była widoczna, a nie tylko ###. W nagłówku kolumny tabeli kliknij dwukrotnie linię dzielącą aktualną i sąsiednią kolumnę. Możesz dopasować szerokość kolumny, aby wyświetlać całą datę.
  2. Teraz kliknij komórkę z datą, która zostanie otoczona pogrubioną ramką. W prawym dolnym rogu linii ramki znajduje się mały kwadrat. Kliknij go lewym przyciskiem myszy i przeciągnij wskaźnik myszy (który będzie miał kształt znaku plusa) w dół, cały czas trzymając lewy przycisk myszy. Odpowiedni obszar komórek zostanie zaznaczony ramką.
  3. Po tym, jak zwolnisz lewy przycisk myszy, komórki zostają automatycznie uzupełnione: data zostaje zwiększona o jeden dzień w każdej wybranej komórce.
Ta sztuczka działa nie tylko z datą. Możesz także w ten sposób automatycznie uzupełniać nazwy miesięcy lub dni tygodnia – zarówno w dół (w danej kolumnie) jak i w prawo (w danej linii).
Rys. 3. Automatyczne wypełnianie komórek nazwami miesięcy

Korzyść dla Ciebie. Dzięki funkcji autouzupełniania zaoszczędzisz dużo czasu podczas wypełniania arkuszy kalkulacyjnych. Możesz też być pewien, że przez przypadek nie przegapisz daty lub miesiąca.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 50125 )

Array ( [docId] => 50125 )