Komputer przeczyta Ci gazetę

Z wiekiem mamy coraz poważniejsze problemy z czytaniem długich tekstów. Czy Windows może czytać gazety na głos?
Aby odczytywanie się udało, komputer musi mieć dostęp do tekstu w postaci cyfrowej. Czyli, można na przykład zlecić przeczytanie internetowego wydania gazety, jeśli takie jest dostępne. Do tego celu istnieją odpowiednie dodatki do przeglądarek, na przykład SpeakIt! do przeglądarki Chrome. Działają w następujący sposób:
  • Jeżeli nie masz, to należy pobrać i zainstalować przeglądarkę Chrome ze strony internetowej www.google.com/chrome. Kliknij pobierz Chrome i postępuj zgodnie z instrukcjami.
  • Dodatki są dostępne przez sklep Chrome Web Store. Znajdziesz je także na www.google.pl/chrome po kliknięciu Web Store i zajrzyj do Chrome Web Store. Jeżeli chcesz zainstalować SpeakIt!, to trzeba wpisać nazwę w lewym górnym rogu w oknie wyszukiwania i wcisnąć [Enter] Następnie kliknij po prawej od wyniku wyszukiwania Dodaj i Dodaj rozszerzenie. Dalej postępuj zgodnie z ewentualnymi instrukcjami. Z reguły nie trzeba restartować przeglądarki.
  • W ustawieniach SpeakIt! (Menu/Ustawienia/Dodatki/SpeakIt!/Opcje) w rozwijanym menu algorytmów przetwarzania tekstu na mowę google zmienić język na polski.
  • Potem przejdź do strony z wiadomościami, na przykład gazeta.pl Tu przyciśniętym przyciskiem myszy zaznacz tekst, aż będzie podświetlony na niebiesko. Następnie prawym przyciskiem myszy kliknij zaznaczenie i w menu kontekstowym wybieramy SpeakIt! Tekst zostanie przeczytany, jest to użyteczne narzędzie
Rys. 1. Strona Google Chrome z aplikacją SpeakIt!

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły


Polecamy