Najlepszy laptop w 2022 - jakie powinien mieć podzespoły?

Zakup laptopa to bardzo ważna decyzja - w końcu urządzenie ma nam służyć przez długi czas. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat podzespołów. To właśnie one decydują o wydajności oraz możliwym przeznaczeniu laptopa. W poniższym artykule omawiamy, jakie podzespoły powinien mieć najlepszy laptop w 2022 roku. Zapraszamy do lektury.



Po pierwsze: procesor 

Każde urządzenie elektroniczne - bez względu na to, czy jest to smartfon, tablet czy laptop, musi być wyposażone w procesor. W przypadku laptopa procesor ma ogromne znaczenie. Obecnie liczba możliwości w tym względzie jest bardzo duża. Czym się kierować przy wyborze procesora? Przede wszystkim tym, do jakich celów będziemy chcieli wykorzystywać nasze urządzenie. 
Jeżeli na co dzień będziemy korzystać z laptopa do pracy bądź do nauki, wtedy wystarczy ekonomiczny procesor dwurdzeniowy lub czterordzeniowy, np. Intel Core i3 lub Intel Core i5. Zupełnie inny procesor będzie potrzebny, gdy zakupiony laptop ma posłużyć do grania w wymagające gry, montażu filmów czy projektowania grafiki. Wówczas najlepiej jest sięgnąć po procesor ośmiordzeniowy najwyższej półki, czyli Intel Core i9, ewentualnie i7. Uwaga: decyzję o wyborze procesora do laptopa trzeba podjąć w sposób bardzo przemyślany, ponieważ w tym przypadku - w przeciwieństwie do komputerów stacjonarnych - nie istnieje możliwość wymiany procesora. 
 

Pamięć RAM 

O wydajności laptopa w ogromnym stopniu przesądza także pamięć RAM. Najlepszy laptop w 2022 roku powinien mieć pamięć RAM typu DDR4, która cechuje się wysoką wydajnością. Ile pamięci RAM powinno być w urządzeniu? Absolutnym minimum jest 4 GB, jednak jeżeli laptop jest wykorzystywany do gier bądź do montażu wideo, wtedy najlepiej jest postawić na 16 GB. Pozytywna informacja: w większości modeli laptopów istnieje możliwość powiększenia dostępnej pamięci RAM, dlatego jeśli okaże się, że nasze potrzeby są wyższe, nie będzie w tym względzie problemu. 

Dysk twardy 

Dysk twardy to miejsce, gdzie przechowywane są wszystkie nasze dane. Obecnie na rynku największą popularnością cieszą się dyski SSD, czyli dyski typu USB, które wypierają modele HDD. Te drugie były dyskami fizycznymi narażonymi na występowanie uszkodzeń mechanicznych. Dodatkowo, dyski HDD znacznie wolniej zapisują i odczytują dane na komputerach, co może być kłopotliwe. 
Jednocześnie dyski SSD są znacznie droższe i oferują znacznie mniej pojemności, zaś dysk HDD można znaleźć w dobrej cenie nawet o pojemności kilku TB. Przykładowo: gdy laptop kupujemy do celów biurowych i planujemy przechowywać znaczne ilości dokumentów, wtedy postawmy na dysk HDD. Dysk SSD przyda się w laptopie gamingowym. 

Karta graficzna 

Kolejnym istotnym podzespołem laptopa jest karta graficzna. W tym przypadku decyzja o wyborze konkretnego modelu również musi być dostosowana do tego, w jakich celach będzie użytkowany dany laptop. Jeżeli podstawowym celem eksploatacji będzie przeglądanie internetu czy oglądanie filmów, wtedy wystarczy ekonomiczna karta graficzna zintegrowana. 
Jeśli ma to być laptop gamingowy, wtedy karta graficzna musi wyróżniać się odpowiednim poziomem wydajności. Należy postawić na wydajną, dedykowaną kartę graficzną. Sporą popularnością cieszą się karty graficzne z linii Nvidia GeForce GTX.
Artykuł partnera 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 50155 )

Array ( [docId] => 50155 )
Array ( [docId] => 50155 )