Nie tylko ChatGPT. Zobacz, co potrafią Bard, Aria lub Mistral – niszowe, ale rozwijane oprogramowania ze świata AI

Autor: Artykuł sponsorowany
Dla wielu osób ChatGPT to wręcz synonim sztucznej inteligencji. Trudno się temu dziwić – szacuje się, że z narzędzia stworzonego przez fundację OpenAI korzysta już ponad 120 milionów osób na całym świecie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że na rynku funkcjonuje też kilka innych, równie ciekawych modeli, a niektóre z nich mogą być dla Ciebie lepszym wyborem niż ChatGPT. Na które narzędzia warto zwrócić szczególną uwagę?

W czym pomoże Ci sztuczna inteligencja?

Prowadzisz własny biznes i szukasz sprawdzonych sposobów na optymalizację kosztów? A może potrzebujesz szybko stworzyć plan publikacji artykułów w mediach społecznościowych lub zaplanować wpis na blogu, który będzie pisany w konkretny sposób, na przykład językiem korzyści?
Jeśli Twoja odpowiedź na choćby jedno z tych pytań była pozytywna, to oznacza to tylko jedno: to ostatni dzwonek, by zapoznać się ze sztuczną inteligencją i jej zastosowaniami w praktyce. Możesz wybrać prostą, sprawdzoną ścieżkę i wykorzystać prompty, czyli precyzyjne polecenia, z pomocą których wskażesz, co ma dla Ciebie wykonać AI. O tym, jak je konstruować, przeczytasz w kilku artykułach na Firmove.pl.
Nie jest to zadanie skomplikowane, jednak wymaga przestawienia się na nieco inną, dość specyficzną formę komunikacji z ChatGPT, która na początku może przysporzyć Ci nieco trudności. Nie przejmuj się, z każdą kolejną próbą powinno być coraz lepiej!
Pamiętaj jednak o tym, że sztuczną inteligencję pod wieloma względami można porównać do wyspecjalizowanych samochodów. Po błotnistych bezdrożach raczej nie przejedziesz sedanem z napędem na jedną oś. Potrzebujesz SUV-a 4×4 lub Jeepa. Analogicznie, jeśli chcesz wydawać mniej pieniędzy na paliwo, zastanów się nad zakupem hybrydy lub elektryka, a nie sportowego samochodu z 4-litrowym silnikiem, prawda? Te same zależności działają w świecie sztucznej inteligencji. Niektóre modele radzą sobie lepiej w wybranych obszarach tematycznych. Poniżej omawiamy te, którymi już dziś warto się zainteresować.

Google Bard – główny rywal ChatGPT, który już niebawem może mu zagrozić!

 
Bard to eksperymentalna usługa, która jest też dostępna w Polsce. Sam model komunikacji z AI jest bardzo podobny do tego, jaki funkcjonuje w ChatGPT. Rozmawiasz ze sztuczną inteligencją, prosisz ją o podawanie konkretnych danych w formie, jakiej w danej chwili potrzebujesz i otrzymujesz wyniki.
Bard pomoże Ci w:
  • generowaniu krótkich artykułów,
  • tworzeniu kodów w popularnych językach programowania,
  • sprawdzaniu poprawności danych – w tym celu model korzysta z tzw. weryfikacji dwuetapowej: po prostu sprawdza poszczególne informacje w Google.

Aria – prosty, ale niezwykle intuicyjny asystent wbudowany w przeglądarkę Opera

Opera to jedna z najstarszych przeglądarek internetowych, która wciąż jest rozwijana. Szacuje się, że jej użytkownicy to około 8,5% internautów w Polsce. Aplikacja korzysta z silnika Chromium, czyli narzędzia, które napędza też Google Chrome.
Deweloperzy stojący za projektem słyną z wdrażania wielu nowości. Niektóre są ciepło przyjmowane przez społeczność, a z innych firma czasem musi rezygnować. Jedną z ciekawszych innowacji jest wirtualna asystentka, Aria. Bazuje na ChatGPT 3.5, jednak model zyskał m.in. możliwość analizowania danych w czasie rzeczywistym.
Aria sprawdzi się, gdy chcesz:
  • wygenerować podsumowanie artykułu w kilku prostych punktach,
  • zainspirować się wpisem na wybranej stronie – AI od Opery może zaproponować Ci strukturę nagłówków H2 czy kreatywne call to action,
  • szybko sprawdzić aktualną pogodę dla konkretnych miast – warto odnotować, że Aria świetnie radzi też sobie z analizą danych w czasie rzeczywistym.

Mistral – niszowy model z Francji o gigantycznym potencjale

Jedną z jego największych zalet jest wsparcie społeczności z wielu różnych państw: od Francji, przez Wielką Brytanię, po Niemcy i Hiszpanię. Wśród naszych rodzimych programistów zainteresowanie tym modelem również stopniowo rośnie. Bez wątpienia w bliskiej przyszłości będzie to usługa, która szybko zyska na popularności.
Mistral bazuje na danych z otwartej sieci Web, jednak deweloperzy stawiają też na uczenie z wykorzystaniem wzmocnienia pozytywnego, podobnie jak ma to miejsce w ChatGPT. W pewnym uproszczeniu model składa się z „podsieci eksperckich”, dzięki czemu generowane treści mogą zaskoczyć Cię najwyższą jakością, nieosiągalną dla wielu innych, darmowych modeli.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 50223 )

Array ( [docId] => 50223 )
Array ( [docId] => 50223 )