Alternatywny firmware w routerze Wi-Fi

To właśnie oprogramowanie znajdujące się w pamięci Twojego routera decyduje o tym, czy możesz wykorzystać 100% możliwości, jakie oferuje sprzęt. Często okazuje się, że standardowe oprogramowanie nie pozwala na wiele czynności, które chciałby wykonywać użytkownik. W takiej sytuacji warto zainteresować się zmianą firmware-u na alternatywyny, który może przynieść wiele wymiernych korzyści.

Do tej pory producenci routerów nie chwalili się możliwością podmiany firmware-u na nieoficjalny. O tym, że także i oni zaczynają postrzegać to za istotną zaletę ich produktów świadczy uruchomienie specjalnych forów internetowych. W przypadku Netgear mieści się ono pod adresem www.myopenrouter.com, zaś Linksys otworzył www.linksysinfo.org. Oba w języku angielskim.


Rys. Router Linksys WRT54-GL, służący za przykład w artykule, prezentuje zwartą obudowę, estetyczny wygląd i dobrej jakości anteny do komunikacji bezprzewodowej

Jednak urządzeniami, które cieszą się wśród autorów alternatywnego oprogramowania największym zainteresowaniem, są produkty firmy Linksys, zwłaszcza te z serii WRT. Dzieje się tak, ponieważ producent udostępnił stosowane przez siebie oprogramowanie na licencji GNU/GPL. Publicznie dostępne źródła umożliwiły łatwiejsze dokonywanie własnoręcznych przeróbek kodu. Na routerach tego producenta goszczą takie systemy, jak HyperWRT, DD-WRT, OpenWRT czy Tomato.

Wśród szerokiej oferty alternatyw dla firmware warto wymienić: HyperWRT (www.linksysinfo.co.uk/thibor). Jedna z najbardziej stabilnych modyfikacji oryginalnego firmware firmy Linksys o przejrzystej konfiguracji i z interfejsem stworzonym na wzór oryginału. HyperWRT jest skierowany nie tylko do zaawansowanych, ale także początkujących użytkowników. DD-WRT (www.dd-wrt.com/dd-wrtv3). Firmware przeznaczony do produktów Linksysa. Trzeba dodać, że jest to oprogramowanie dla bardziej zaawansowanych użytkowników. OpenWRT (http://openwrt.org). Działa na sprzęcie wielu firm, m.in. Broadcom, AR7 czy Mikrotik (od wersji 2.0). Podobnie jak DD-WRT, nie jest stworzony dla początkujących użytkowników, jednak osoby znające Linuksa będą potrafiły zrobić praktycznie wszystko, czego potrzebują. Tomato(www.polarcloud.com/tomato). Cechami wyróżniającymi Tomato są: schludny interfejs, obszerne dane statystyczne (np. wykresy obciążenia łącza), wysoka stabilność. Mimo ogromnych możliwości konfiguracyjnych nie przytłoczy początkującego użytkownika niezrozumiałym interfejsem.
Po pobraniu odpowiedniego firmware-u użyj opcji aktualizowaniu firmware-u w panelu konfiguracyjnym routera Wi-Fi.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48383 )

Array ( [docId] => 48383 )
Array ( [docId] => 48383 )