Czy monitory wytwarzają szkodliwe promieniowanie?

Dla wielu ludzi monitor to tylko nieszkodliwe pudełko, jednocześnie sporo osób sądzi, że jest to jeden z najniebezpieczniejszych elementów komputera ze względu na promieniowanie, które wytwarza.

Bardzo stare typy monitorów kineskopowych (CRT) faktycznie wytwarzały niewielką dawkę promieniowania, a użytkownicy czasem skarżyli się na silne zmęczenie oczu czy bóle głowy, dlatego zakładano specjalne szklane lub siatkowe filtry na ekrany. Te czasu minęły wiele lat temu, a dziś każdy monitor spełnia wymagania norm Low Radiation (niskoemisyjny), tzn. ma znacznie obniżony poziom emisji elektromagnetycznych, głównie w zakresie niskich (VLF i ELF) częstotliwości radiowych.

Ekrany LCD emitują o wiele mniejsze promieniowanie niż monitor szklany a i w ostatnich modelach CRT było ono niewielkie, poza tym skierowane w tył monitora, z dala od użytkownika. Każdy obecnie produkowany monitor ma już wbudowane specjalne filtry ochronne. Dziś bardziej trzeba obawiać się, ale z dużym umiarem, fal emitowanych przez urządzenia Wi-Fi, Bluetooth czy GSM niż monitora!


Rys. Wiele lat temu monitory emitowały szkodliwe promieniowanie. Dziś to już historia – większą emisją może pochwalić się przeciętny telefon GSM

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48180 )

Array ( [docId] => 48180 )
Array ( [docId] => 48180 )