Czyszczenie monitora

Jeżeli ustawienia jasności monitora na maksymalny poziom, jakość wyświetlanego obrazu nadal jest niezadowalająca, to  znak, iż najwyższy czas wziąć się za wyczyszczenie ekranu.

Pamiętaj, aby najpierw bezwarunkowo wyłączyć monitor i najlepiej odłączyć go od zasilania. Pozwoli Ci to uniknąć ewentualnych skutków zawilgocenia układów pracujących pod napięciem. Poza tym na czarnym tle monitora znacznie lepiej widać wszelkie zanieczyszczenia.

Przetrzyj delikatnie monitor miękką i wilgotną szmatką, wykonuj okrągłe ruchy ręką. Nie przesadź z ilością wody  - najlepiej zwilż szmatkę tylko na tyle aby nie było konieczne wycieranie ekranu osobną szmatką „na sucho”. Możesz także użyć specjalnych środków przeznaczonych do monitorów (w płynie lub spray’u), staraj się unikać typowych domowych środków czystości, które mogą być zbyt agresywne dla obudowy i samego ekranu monitora.

Rys. Warto zainwestować w specjalny zestaw obejmujący m.in. pędzelek do usuwania kurzu

 

Jeżeli instrukcja nie nakazuje inaczej, używaj tych środków na szmatkę a nie bezpośrednio na ekran. Tej zasady nie stosuje się np. do spray’ów, które służą do nakładania na ekran specjalnej piany. Nigdy nie używaj środków opartych na amoniaku.

Po wyczyszczeniu monitora warto na nowo zweryfikować ustawienia jasności, kontrastu czy nasycenia kolorów. Spróbuj też tak ustawić źródła sztucznego światła, aby nie podświetlały zanieczyszczeń na ekranie (np. z boku), ale świeciły w ekran pod możliwie dużym kątem. Jednocześnie moc światła nie powinna być zbyt duża, aby nie odbijało się w monitorze.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47207 )

Array ( [docId] => 47207 )