Identyfikacja źródła problemu z wyświetlaniem obrazu

W przypadku jakichkolwiek problemów z wyświetlaniem obrazu odpowiedzialny za to może być przynajmniej jeden z dwóch komponentów komputera: karta graficzna albo monitor. Problem na szczęście tylko czasami dotyczy samego sprzętu, w takich przypadkach bowiem zazwyczaj niewiele można zrobić poza kosztowną wymianą podzespołów. Niekiedy pomoże zainstalowanie dodatkowego chłodzenia lub przełączenie karty graficznej do innego gniazda, jeżeli takie jest na płycie głównej.

Najczęściej źródłem problemów są tzw. sterowniki. Jest to oprogramowanie, które zainstalowane w systemie operacyjnym pozwala komputerowi na korzystanie z możliwości karty graficznej czy monitora. Aby maszyna wiedziała, w jaki sposób poprawnie wyświetlać obraz, sterowniki powinny pasować do danego typu sprzętu i być możliwie aktualnymi oraz przeznaczonymi do danego systemu operacyjnego. Co więcej, kłopoty może też sprawić korzystanie ze sterowników pochodzących od innych niż producent dostawców oprogramowania.

Pierwszą rzeczą jest więc odróżnienie, czy problem ma naturę sprzętową, czy programową. Spróbuj sobie przypomnieć, czy problemy pojawiły się np. po ponownej instalacji Windows, czy zmianie karty graficznej. Może nie został zainstalowany jeszcze sterownik karty graficznej, używasz standardowego sterownika, który niekoniecznie pasuje do Twojego sprzętu, albo sterownik został zaktualizowany do nowszej wersji?

 

Upewnij się, że masz najnowsze sterowniki oferowane przez producenta Twojej karty graficznej. Korzystanie ze sterowników na płycie CD/DVD może skutkować posiadaniem starszych sterowników, które np. nie funkcjonują poprawnie z Twoją wersją Windows.

Rys. Informację o sterowniku karty graficznej znajdziesz w Panelu sterowania

Bezpośrednio po zainstalowaniu Windows system próbuje zidentyfikować sprzęt wideo – jeżeli mu się to nie uda, będzie korzystał ze standardowego (uniwersalnego) sterownika wideo. Ten zaś nie pozwoli m.in. na korzystanie z wyższych rozdzielczości ekranu. Objawem zbyt niskiej ustawionej rozdzielczości jest „nieostry” obraz oraz to, że np. wszystkie ikony i pasek zadań są nienaturalnie duże.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47496 )

Array ( [docId] => 47496 )
Array ( [docId] => 47496 )