Jak kupować nagrywarkę DVD?

Duża liczba dostępnych modeli nagrywarek DVD sprawia, że użytkownik staje przed trudnym problemem, które urządzenie wybrać. Kryteriami wyboru nie jest już, jak kiedyś szybkość nagrywania, bo praktycznie każda nagrywarka oferuje wystarczającą wydajność i producenci nagrywarek już w tej dziedzinie ze sobą nie konkurują. Oczywistym kryterium jest cena, ale są jeszcze inne czynniki, które warto uwzględnić, kupując nagrywarkę DVD.

Wybierając nagrywarkę, należy kierować się przede wszystkim ceną urządzenia, w dalszej kolejności jego marką. Nie bez znaczenia na pewno będzie czas gwarancji. Kolejnym elementem jest dołączone oprogramowanie. W wersji OEM do nagrywarek nie dołącza się zazwyczaj żadnego oprogramowania. W wersjach pudełkowych znajduje się zazwyczaj wartościowe oprogramowanie, dzięki któremu powinieneś w pełni wykorzystać możliwości sprzętu.

Oprócz tego warto uwzględnić niektóre parametry techniczne. Na pudełku znajdziesz dwie ważne informacje: obsługiwane technologie ochrony zapisu oraz obsługiwane technologie nadruku etykiet na płytach.


Rys. Nagrywarka Lite-ON obsługuje technologię LightScribe

Każda nagrywarka ma wbudowany jakiś system ochrony przed przerwaniem zapisu. Powinieneś wiedzieć, co oznaczają specyfikacje techniczne na pudełku. Może się zdarzyć, że któraś z omówionych technologii zostanie zastosowana w nowszej wersji i z nieco inną nazwą: BurnProof – pierwszy na świecie system ochrony procesu nagrywania przed błędami związanymi z przerwaniem transmisji danych. Wstrzymuje nagrywanie, kiedy pojawia się przerwa w transmisji danych, przez co nie pojawia się żaden błąd na płycie. Kontynuacją jest technologia BurnProof2 JustLink – konkurencyjna technika w stosunku do poprzedniej. Różnice w działaniu są niewielkie. Najważniejsza to długość przerwy, jaka pojawia się w związku z przerwaniem nagrywania. W BurnProof wynosiła ona 40 mikrometrów (w BurnProof2 2-5 mikrometrów). W JustLink przerwa ma 2 mikrometry. SafeBurn – kolejna technologia ochrony przed błędami wynikającymi z transmisji danych. O wiele bardziej rozbudowana od konkurencji. Składają się na nią trzy elementy. Bufor, który zapewnia stabilność pracy przy dużej szybkości zapisu, mechanizm zabezpieczający przed powstawaniem błędów przy przerwaniu transmisji oraz system automatycznego doboru szybkości dla każdego rodzaju płyty. Seamless Link – realizuje takie same funkcje, jak SafeBurn. Bazuje na monitorowaniu danych, przy ich przerwaniu ustala specjalny punkt, od którego nagrywanie jest później kontynuowane. JustSpeed – chroni proces zapisu, dobierając szybkości odpowiednią dla określonego nośnika.
Większość nowych nagrywarek ma również mechanizm drukujący etykiety na płytach. Na rynku dostępne są obecnie dwie konkurencyjne technologie: LightScribe – dostępny na rynku o wiele dłużej od konkurenta, przez to dostępny w większej liczbie urządzeń. Obsługiwany przez wiele programów do nagrywania, zarówno w Windows i Linuksie. Wadą jest wątpliwa trwałość nadruku i podatność, np. na ślady palców. Labelflash – dostarczany przede wszystkim przez firmę NEC. Jest o wiele nowocześniejszy, ponieważ umożliwia nadruk w 256 odcieniach szarości i z o wiele większą rozdzielczością niż konkurent. Póki co nie jest możliwe jego uruchomienie na innym systemie niż Windows. Technologia dotyczy tylko płyt DVD.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48452 )

Array ( [docId] => 48452 )
Array ( [docId] => 48452 )