Jaką moc ma faktycznie zasilacz komputerowy?

Manipulowanie danymi technicznymi to częsty zabieg, mający wykazać wyższość danego produktu nad konkurencją. Czy jednak teoretycznych liczba watów nadrukowana na pudełku zasilacza zgadza się z jego faktycznymi możliwościami? Nie zawsze.

W przypadku drogich, markowych zasilaczy nie musisz się obawiać oszustwa. Skonstruowano je tak, by z nadmiarem spełniały specyfikację. Jak jest więc możliwe, że tani zasilacz dysponuje teoretycznie taką samą mocą, co markowy sprzęt? Odpowiedź brzmi – nie dysponuje. Producenci stosują mały kruczek. Tani zasilacz osiąga dużą moc szczytową w zakresie niskich napięć (np. 5V) i stąd informacja na pudełku. Tylko, że w komputerze większość energochłonnych urządzeń korzysta z linii 12V i tu słaby sprzęt może okazać się wąskim gardłem Twojego systemu.

Dlatego informacja 600 W na pudełku zasilacza nie gwarantuje tego, że faktycznie osiąga on taką moc. Przed kupnem przejrzyj dokładnie specyfikację techniczną zasilacza (moc powinna być podana dla każdego kanału) lub sprawdź fora internetowe. Dodatkową zaletą markowego zasilacza jest często cichsza praca, lepszej jakości komponenty i realna gwarancja serwisu.

 


Rys. Jeden zasilacz drugiemu nie równy – ten od uznanego producenta poradzi sobie nawet ze rozbudowanym systemem. Z „podróbkami” bywa różnie

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48059 )

Array ( [docId] => 48059 )
Array ( [docId] => 48059 )