Jaki procesor wybrać do desktopa?

Żeby kupić najlepszy do własnych potrzeb procesor, warto wiedzieć, czym różnią się poszczególne rodziny procesorów. Ich mnogość może przyprawić o zawrót głowy. Prezentujemy poszczególne rodziny w kolejności od najszybszych (najdroższych) do najwolniejszych (najtańszych).

W tym zestawieniu omawiamy procesory przeznaczone do komputerów stacjonarnych: Intel Core i7 – to najnowsza, flagowa konstrukcja Intela. To pierwszy procesor, w którym planowane jest wypuszczenie wersji ośmiordzeniowej. Tymczasowo nie ma odpowiednika wśród produktów AMD - Phenom II jest wyraźnie wolniejszy. Intel Core 2 /Core 2 Duo – szybsze niż podstawowe modele Pentium, może występować w postaci dwu i czterordzeniowej (Core 2 Quad). Konkurent AMD Phenom. Wersja wykonana w najnowszej technologii 45 nm występuje pod roboczą nazwą Penryn. AMD Phenom/ Phenom II – najszybsze dostępne obecnie procesory AMD. Układy Phenom II są pierwszymi wykonanymi w procesie technologicznym 45 nm (Phenom – 65nm), co skutkuje wyższą wydajnością. Ma cztery rdzenie, jest podatny na overclocking i tańszy niż modele Intela. Intel Pentium Dual Core – te procesory to dobra, niezbyt droga oferta Intela do komputerów stacjonarnych i mobilnych. Procesor dwurdzeniowy – główny rynkowy konkurent dla Athlonów 64 X2 ze stajni AMD. W większości przypadków charakteryzują się podobną do nich wydajnością. Athlon 64 X2 – odpowiednik Dual Core Intela. Dwurdzeniowy, stosunkowo szybki procesor przewidziany do komputerów stacjonarnych. Bardzo dobra relacja szybkości do ceny, nowsze wersje nie mają w nazwie „64”, nazywają się po prostu Athlon X2 Intel Celeron – pod tą nazwą znajdziesz budżetowe wersje procesorów wyższych klas. Są od nich nieco wolniejsze, ale za to sporo tańsze. Charakteryzują się mniejszą ilością pamięci podręcznej i brakiem niektórych rozwiązań. Dobrze nadają się do komputerów biurowych, gdzie nie ma wielkiego zapotrzebowania na moc obliczeniową. Są też bardzo cenione wśród osób lubiących podkręcać zegar procesora. Występują w wersji wielordzeniowej. AMD Sempron – główny konkurent Celerona. Procesor linii budżetowej, tańszy od Athlonów. Wady i zalety podobne do procesorów Celeron.

Rys. Różnica w budowie – zakryte metalową pokrywą rdzenie Intel Core 2 i odkryte gniazdo Semprona AMD. Jeśli nie masz metalowej pokrywy procesora, musisz uważać przy montażu radiatora, żeby nie ukruszyć rdzenia procesora

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 48361 )

Array ( [docId] => 48361 )
Array ( [docId] => 48361 )