Kable zasilające

Zarówno sam komputer, jak i jego poszczególne elementy potrzebują stałego zasilania. Przyjrzymy się poszczególnym rodzajom kabli zasilających, jakie mogą Ci się przydać.

Podstawowym kablem zasilającym komputer stacjonarny lub monitor jest przewód, który z jednej strony ma charakterystyczną końcówkę (prostokąt z zaokrąglonymi dwoma rogami, z 3 pinami żeńskimi), a z drugiej strony zwyczajną wtyczkę do gniazdka 220V.

Innym kablem zasilającym jest tzw. koniczynka, w której jeden koniec znów jest zakończony normalna wtyczką a drugi ma kształt 3 wystających tulejek (pinów). Modyfikacją koniczynki jest wersja dwupinowa. Koniczynka jest na przykład używana jako kabel zasilający do wielu modelów notebooków firmy Toshiba.

 

Jeżeli oprócz samego kabla zasilającego do laptopa musisz jeszcze dokupić zasilacz, to taki zestaw zasilacz plus kabel jest zwyczajowo zwany „adapterem”. Przy kupnie adaptera do laptopa pamiętaj, że kabel od stron podłączanej do notebooka ma najrozmaitsze końcówki – musisz kupić dokładnie taki adapter, którego kabel zasilający ma końcówkę pasującą do gniazda zasilania w notebooku.

Na rynku możesz również nabyć zasilacz samochodowy do laptopa, który zamiast wtyczki 230 V jest zakończony wtyczką 12 V pasującą do gniazda zapalniczki.

Jeżeli nie możesz zastosować standardowego wtyku ze względu na ograniczenie ilości miejsca (lub gdy na przykład chciałbyś dosunąć tył komputera stacjonarnego maksymalnie do końca biurka lub ściany), to możesz rozważyć zakup, tzw. kabla zasilającego kątowego. W kablu tym końcówka wpinana do urządzenia jest zamontowana pod kątem 90 stopni, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca.

Wewnątrz komputera także trzeba rozprowadzić zasilanie do tych urządzeń peryferyjnych, które nie są zasilane za pomocą wbudowanych na stałe przewodów. Dyski twarde SATA zasilisz po prostu kablem SATA. Część urządzeń zewnętrznych (np. niektóre modemy) zadowolą się ładowaniem poprzez zwykły kabel USB. Wewnątrz obudowy komputera stacjonarnego mogą Ci się przydać także różnego rodzaje specjalne kabelki, na przykład rozdzielacz 2 HDD / 4PIN P4, pozwalający zasilić dwa urządzenia zamiast jednego.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47832 )

Array ( [docId] => 47832 )
Array ( [docId] => 47832 )