Kontrolowanie pracy systemu chłodzenia

Właściwa temperatura wewnątrz obudowy komputera to podstawowy warunek poprawności jego pracy. Zapewnienie poprawnego chłodzenia ma znaczenie zwłaszcza w lecie, gdyż większość układów scalonych toleruje maksymalnie 70°C, a układy mechaniczne (np. wentylatory, głowice twardych dysków) nie powinny być narażone na więcej niż 45°C.

W celu zdiagnozowania, czy to zbyt wysoka temperatura jest przyczyną kłopotów z komputerem, warto rozpocząć od pracy z komputerem przy zdjętej obudowie. Ma to kolosalny wpływ na obniżenie temperatury. Wówczas odczytaj w BIOS czy programach diagnostycznych temperatury procesora, układu graficznego czy twardego dysku. Przy zdjętej obudowie warto także ostrożnie dotknąć radiator procesora czy powierzchnię obudowy napędów, które nie powinny parzyć (ale mogą być nieco gorące).

Objawem zbyt wysokiej temperatury panującej w komputerze jest przede wszystkim jego cykliczne wyłączanie się, np. co kilkanaście minut albo zawsze po uruchomieniu jakiegoś wymagającego zadania (np. edycja wideo). Za takie zachowanie sprzętu odpowiada zazwyczaj wyłącznik termiczny w zasilaczu, który powinieneś oczyścić z kurzu. Sprawdź także działanie wszystkich wentylatorów, czy się obracają i z jakim oporem, Oczyść je z kurzu i ewentualnie nasmaruj.

Warto także ułożyć kable wewnątrz komputera w wiązki (powiązać je plastikowymi spinkami), aby stawiały mniejszy opór powietrzu wędrującemu wewnątrz obudowy. W skrajnych przypadkach możesz także dołożyć dodatkowy wentylator lub nawet wymienić całą obudowę na taką z wbudowanym wentylatorem.

 

Rys. Wentylator w obudowie może nawet stanowić jej element ozdobny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47403 )

Array ( [docId] => 47403 )
Array ( [docId] => 47403 )