Kontrolowanie temperatury wewnątrz komputera

Jedną z głównych przyczyn uszkodzeń podzespołów komputera jest niepoprawne ich chłodzenie. Nie zawsze to wynik położenia włączonego laptopa na puchatym dywanie i zapomnienia o nim. Najczęściej do przegrzania dochodzi w wyniku awarii wentylatorów mających zapewnić odpowiednią wymianę powietrza wewnątrz obudowy. Warto więc, przynajmniej od czasu do czasu, sprawdzić, czy system chłodzenia komputera działa należycie.

Bezpłatny SpeedFan służy do monitorowania poziomu napięć i prędkości obrotowych wentylatorów oraz temperatur (np. procesora, dysków twardych czy płyty głównej). Potrafi nawet regulować szybkość pracy wentylatorów na procesorze, zapewniając cichszą ich pracę - i to wszystko także w języku polskim.

Rys. Główne okno SpeedFana wskazujące poszczególne parametry życiowe systemu
Po pobraniu i zainstalowaniu programu warto go skonfigurować tak, aby zapisywał monitorowane pozycje do loga. Ułatwi to analizę gromadzonych danych i dojście do przyczyny problemów. W tym celu:
  • Uruchom SpeedFan i kliknij przycisk Configure.
  • W oknie konfiguracyjnym, w zakładce Temperatures zaznacz interesujące Cię pozycje w następujący sposób: zaznacz pole wyboru przy wybranych pozycjach, następnie kliknij na ich nazwy (np. HD0), a wtedy w dolnej części pojawi się opcja Logged - którą także należy zaznaczyć.
  • Postąp analogicznie do przypadku kolejnych zakładek (Voltages itd.).
  • W zakładce Log zaznacz Enabled, a następnie Add header to the file.
  • Kliknij OK, aby zatwierdzić zmiany.

 

Po zminimalizowaniu programu wszystkie wybrane parametry będą logowane do pliku. Teraz spróbuj sprowokować komputer do wystąpienia problemu, z którym się zmagasz, np. obciąż go mocno graniem w grę lub edycją wideo tak, aby się zrestartował. Po restarcie:

  • Wejdź do katalogu, w którym program został zainstalowany.
  • Archiwalne pliki z logami mają nazwy SFLog[data utworzenia]-[numer].csv. Nas jednak interesuje plik log aktualny na moment restartu, będzie miał nazwę SFLog[data utworzenia].csv.
  • Teraz wystarczy otworzyć plik w Excelu lub Notatniku i znaleźć ostatnie 20-30 wpisów (wg pierwszej kolumny Seconds).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47474 )

Array ( [docId] => 47474 )
Array ( [docId] => 47474 )