Ograniczanie zasilania karty graficznej

Wydajnym kartom graficznym już dawno przestał wystarczać zasilacz o mocy 200 W. Obecnie karta graficzna to komponent, który potrzebuje najwięcej energii, znacznie więcej niż procesor.


Najwydajniejsze karty graficzne są przygotowywane do komputerów stacjonarnych, ponieważ tylko w nich można stworzyć odpowiednie warunki do działania, dostarczyć wystarczającą ilość prądu i zapewnić właściwe chłodzenie.


Ponieważ komputer służy do różnych zadań, nie tylko do grania, powstał pomysł, żeby prostą grafikę obsługiwała karta wbudowana, a bardziej zaawansowane zadania - dodatkowa, bardzo wydajna. Te dwa rodzaje kart różnią się od siebie w dużym stopniu, także pod względem zużycia energii. Dlatego praca biurowym w oszczędnym trybie i uruchamianie gier 3D w trybie wydajnym bez zmiany komputera wydawała się swego czasu interesującym rozwiązaniem. Jednak konstrukcje tego typu z podwójną kartą graficzną nie przyjęły się na rynku.

Rys. Komputery z podwójną kartą graficzną miały rozwiązać problem nadmiernego poboru mocy przez karty graficzne

 


Powodem była bardzo uciążliwa obsługa. Najpierw było to przełączanie kart związane z restartowaniem systemu. Później funkcja ta działała programowo, ale trzeba było zamknąć wszystkie aplikacje, żeby zadziałała się uaktywniła. Przełączanie trwało kilka sekund i obfitowało w błyski na ekranie. Większość użytkowników laptopów z tym rozwiązaniem nie docierała w ogóle do tego zniechęcającego etapu. Tylko kilka procent używało tej funkcji.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47198 )

Array ( [docId] => 47198 )
Array ( [docId] => 47198 )