Problemy po podłączeniu drugiego dysku twardego do komputera

Podłączenie drugiego dysku do komputera może doprowadzić do poważnych zaburzeń, np. BIOS przestanie wykrywać dotychczas używany dysk lub napęd CD/DVD. Może się też zdarzyć, że nie wykryje nowego dysku, choć został prawidłowo podłączony.

Gdy po podłączeniu drugiego dysku wystąpią jakieś problemy, przyczyny należy doszukiwać się w nieprawidłowym ustawieniu zworek (ang. jumper), które służą do wybierania trybu pracy dysku (Master lub Slave). Jeśli masz taką możliwość, podłącz dyski oddzielnymi taśmami ATA lub SATA w przypadku nowszych dysków. O tym, które z tych urządzeń będzie napędem rozruchowym, decydują ustawienia w BIOS’ie. Jednak najlepiej dysk używany jako rozruchowy (z zainstalowanym system operacyjnym) podłącz do głównego kontrolera (primary), a drugi dysk do podrzędnego kontrolera (secondary). Lokalizację kontrolerów sprawdź w instrukcji dołączonej do Twojej płyty głównej. Przy takim podłączeniu oba dyski mogą pracować w trybie Master lub Stand alone.


Rys. Na dysku są niewielkie przełączniki, tzw. zworki. Ich ustawienie decyduje o trybie pracy dysku i o ewentualnych problemach

Jeśli do jednej taśmy podłączysz dwa dyski twarde lub dysk i napęd CD/DVD, jedno z urządzeń musi pracować w trybie Master, a drugie w trybie Slave. Dysk pracujący w trybie Master pełni
rolę nadrzędnego w stosunku do dysku pracującego w trybie Slave. Na dyskach oraz napędach CD/DVD znajdziesz ilustracje pokazujące, jak należy ustawić zworki.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49714 )

Array ( [docId] => 49714 )
Array ( [docId] => 49714 )