Przywracanie domyślnych ustawień BIOS

Czasami po wprowadzeniu nowych ustawień w BIOS i ponownym uruchomieniu komputera pojawia się tylko komunikat BIOS i ekran pozostaje czarny, a system operacyjny Windows nie pojawia się. To oznacza że trzeba przywrócić standardowe ustawienia w BIOS, żeby móc dalej korzystać komputera.

Żeby przywrócić domyślne ustawienie BIOS, możesz wykorzystać jedno z poniższych rozwiązań:

Niektórzy producenci dostarczają swój sprzęt z BIOS, który ma opcję Watch(ing)-Dog Timer1. W menu można znaleźć Frequency/Voltage Control. Ustaw ją na Enabled. Dzięki temu system zostanie uwolniony od zależności od nowych ustawień. Komputer przy uruchamianiu będzie automatycznie korzystał ze standardowych ustawień BIOS. Jeśli system w przypadku zbyt agresywnych ustawień BIOS nie chce już więcej się uruchomić, trzeba przywrócić ustawienia fabryczne. Wiele nowoczesnych płyt głównych jest wyposażana przez producentów w bardzo przydatną funkcję. Jest nią CPR (CPU Parameter Recall), dzięki niej BIOS rozpoznaje ustawienia powodujące problemy lub awarie i ładuje automatycznie bezpieczne ustawienia. Funkcja CPR jest standardowym rozwiązaniem w wszystkich nowoczesnych płytach głównych firmy Asus. W wielu komputerach na płycie głównej znajduje się specjalna zworka umożliwiająca przywrócenie fabrycznych ustawień BIOS. Najczęściej jest ona umieszczony tuż obok baterii CMOS. Wyłącz komputer i odłącz od niego kabel sieciowy. Wyciągnij zworkę BIOS i podłącz ją ponownie. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami, włącz kabel sieciowy do komputera, następnie ponownie uruchom komputer. Wyłącz komputer i odłącz kabel sieciowy. Następnie wyjmij jakąś część komputera, na przykład kartę graficzną lub kość pamięci RAM. Następnie włącz komputer, wyłącz go ponownie i włóż element, który wcześniej został wyjęty. Podłącz kabel zasilający i włącz komputer, system powinien teraz zauważyć zmianę sprzętową i co za tym idzie zmienić ustawienia. BIOS po zmianie konfiguracji powinien się uruchomić automatycznie i pokazać menu w celu dokonania niezbędnych zmian. Możesz spróbować jeszcze innego sposobu, a mianowicie wyłącz komputer, a następnie odłącz kabel zasilający z sieci. Odłącz baterię, która znajduje się przy pamięci CMOS. W efekcie dojdzie do wyczyszczenia pamięci CMOS, w której znajdują się dane konfiguracyjne BIOS. Włóż baterię powrotem na jej miejsce. Podłącz komputer do zasilania, a następnie uruchom go. Komputery Fujitsu-Siemens wyposażane są w wariant BIOS zwany Phoenix-BIOS (NuBIOS). Ma on specjalną funkcję Recovery BIOS, która pozwala na ponowne uruchomienie BIOS w standardowych ustawieniach po każdej awarii systemu. Funkcja ta jest bardzo przydatna, jest również w miarę niezależna od reszty komputera. Można ją wykorzystywać wiele razy, Fujitsu-Siemens Recovery BIOS jest zainstalowany w oddzielnej pamięci, dzięki czemu jest bezpieczna nawet w przypadku normalnych awarii i wyczyszczenia zwykłych zasobów. GigaByte stworzył natomiast podwójny BIOS (Dual-BIOS). Jeśli pierwszy BIOS zostanie uszkodzony w jakikolwiek sposób, to jego funkcję automatycznie przejmie drugi, identyczny, zapasowy element BIOS. Zaraz po naprawieniu problemów z pierwszym BIOS-em, przejmuje on wszystkie funkcje zapasowego. W ten sposób cały system jest bezpieczny, zawsze jest jeden zapasowy BIOS, który może uratować sytuację i pomóc w naprawie.

Ze względu na wagę jaką ma BIOS dla Twojego systemu, powinno się ustawić dodatkowe zabezpieczenie przed dostępem osób postronnych. Na szczęście można w prosty sposób ustawić zabezpieczenia bezpośrednio w BIOS. Możesz w ustawieniach bezpieczeństwa BIOS ustawić hasło administratora, dzięki temu tylko osoba znająca hasło będzie miała dostęp do najważniejszych ustawień komputera. Nikt postronny nie będzie mógł niczego zmienić. To zabezpieczenie można jednak obejść, ale dopiero wykorzystując zworkę BIOS.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Jest OK. Ale co z UEFI- problem współczesny, AD2017? Może znajdzie się ktoś mocny, na problem nowszy niż BIOS, na czarny ekran UEFI. Na innym forum- link niżej -napisałem coś bliższego na ten temat. Zagadka UEFI niewiarygodnie ta-nich netbooków z Chin. Sprzedawanych od roku -w europejskich i nie tylko marketach, niczym tenisówki z półki, z mini instrukcją- jak używać (otwierać i zamykać). W zasadzie to od paru już lat sen z oczu -nabywcom laptopów i mini netbooków 10" spędza UEFI. Z wlutowaną baterią główną, bez bateryjki CMOS, bez zworki resetowania, bez fabrycznego "otworka w obudowie netbooka"- do sprzętowego resetu UEFI, bez instrukcji do płyty głównej, do samego UEFI, bez nazwy płyty głównej, bez nowego wsadu UEFA aplikacji aktualizacji UEFA, bez sterowników. Nie ma nawet żadnego forum na świecie, do takiego netbooka, pomocowego-technicznego. https://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/windows_10-power/zablokowany-biosefi-tylko-czarny-ekran-netbooka/5c1c2459-efe9-4fe4-a9dd-3eb4681785eb

Ocena użytkownika:
3
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 47672 )

Array ( [docId] => 47672 )
Array ( [docId] => 47672 )