Rozbudowa pamięci RAM w laptopie
W przypadku laptopa trzeba sprawdzić przed rozbudową, jaki rodzaj pamięci RAM można w nim zainstalować. Jednak otwieranie obudowy i zaglądanie do środka może być kłopotliwe. Jest sposób, żeby w niektórych przypadkach rozwiązać problem bez rozkręcania obudowy.
Notebooki używają pamięci SODIMM. Te kości są mniejsze od pamięci używanych w komputerach stacjonarnych. W większości przypadków stosuje się pamięci DDR SODIMM ze 144 złączami lub 200 złączami, ale trafiają się także modele wyposażone w pamięci Micro DIMM. Pamięci DDR2 SODIMM również mają 200 złączy, ale nie mogą być instalowane w gniazdach DDR i na odwrót. Każda kość ma w dolnej krawędzi nacięcie umożliwiające instalację tylko we właściwym gnieździe.Typ pamięci RAM zamontowanej w Twoim laptopie możesz sprawdzić, używają programu CPU-Z (www.cpuid.com). Jeśli korzystasz z pamięci DDR, nie da się dokładnie ustalić, jakiego typu pamięć jest w laptopie bez otwierania obudowy. W przypadku pamięci DDR2 sytuacja jest lepsza, ponieważ ten rodzaj pamięci występuje tylko w jednej odmianie z 200 gniazdami.

Rys. CPU-Z umożliwia identyfikację typu pamięci RAM używanej w notebooku
Jeśli w laptopie są starsze kości pamięci, np. o pojemności 256, sugerujemy ich wymontowanie i kupienie pary nowych kości, np. 512 MB lub 1GB, co zapewni lepszą pracę laptopa i pozwoli uniknąć problemów z brakiem kompatybilności.
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Nie masz konta? Zarejestruj się »