Jeżeli mamy nową kartę dźwiękową, musimy zacząć od zainstalowania jej fizycznie w obudowie komputera. Jeśli komputer nie miał do tej pory karty dźwiękowej lub ma kartę zintegrowaną - nie musimy robić nic więcej. Natomiast jeżeli mamy włożoną do któregoś slotu starą kartę dźwiękową - musimy ją najpierw wyjąć.
Zintegrowana karta dźwiękowa to karta wbudowana na stałe w płytę główną komputera. Nie wymontowuje się jej, ale można ją wyłączyć z poziomu BIOS.
Zacznijmy od odłączenia zasilania i otwarcia obudowy komputera. Znajdźmy starą kartę dźwiękową. Rozpoznamy ją po kablach od głośników i mikrofonów podłączonych do jej slotu. Odłącz je. Odłączmy także wszystkie inne kabelki, jeżeli takie są doprowadzone do karty (np. połączenie ze stacją CD/DVD).
Teraz usuńmy śrubkę przytrzymującą kartę i delikatnie wyjmij ją ze slotu. Ostrożnie ruszajmy kartą w różne strony, aby ją poluzować i nie uszkodzić płyty głównej.
Następnie włóżmy nową kartę do slotu i przykręć ją. Może to być ten sam slot lub inny - w zależności od tego, jaki jest typ karty. Podłączmy ponownie kable.

Rys. Slot PCI (najczęściej wykorzystywany przez karty dźwiękowe) ma charakterystyczne dwa gniazda, jedno bardzo długie i drugie krótkie
Możemy zrezygnować z kabla łączącego kartę dźwiękową ze stacją CD/DVD - dziś w zdecydowanej większości przypadków nie jest on konieczny do odtwarzania dźwięku z płyt.
Pozostaje już tylko założyć obudowę i podłączyć komputer do zasilania.