Rejestrowanie bibliotek DLL w Windows

Jeśli z powodu błędów powodowanych przez bibliotekę DLL zdobyłeś już jej aktualną wersję i skopiowałeś do odpowiedniego katalogu, w pewnych okolicznościach nadal mogą pojawiać się błędy, tak jakby w systemie nadal była stara wersja tej biblioteki. Oznacza to, że Windows nie jest w stanie korzystać z nowej biblioteki, ponieważ nie została ona zarejestrowana w systemie.

Do rejestrowania bibliotek DLL służy program REGSVR32.EXE, z którego wykorzystaniem możesz wprowadzać wpisy dla plików DLL i kontrolek ActiveX. W ten sposób do rejestru zostają wprowadzone nowe klasy, które wskazują na odpowiednie pliki DLL. Dopiero teraz funkcje tej biblioteki mogą być używane w Windows. Wszystkie programy będą odwoływać się do tej klasy, aby wywołać potrzebną funkcję.

Może się zdarzyć, że system nie wprowadzi prawidłowo nowych wpisów do rejestru, ewentualnie nowe wpisy zostaną z niego usunięte. Jeśli znasz nazwę biblioteki wymaganej przez aplikację, możesz sam, używając narzędzia REGSVR32.EXE, wprowadzić nowe wpisy do rejestru.

 

W tym celu przejdź do Start/Uruchom i wpisz regsvr32 /i <nazwa pliku DLL>. W miejsce nazwa pliku wpisz ścieżkę dostępu do pliku oraz jego nazwę. Jeśli nazwa lub ścieżka dostępu zawierają spacje, całość powinna być umieszczona między znakami cudzysłowu, np. „c:\program files\ common files\dao360.dll”.

Dostępne są jeszcze następujące parametry:

/u – deinstaluj, /s – bez wyświetlania komunikatów, /i – zarejestruj, /? – wyświetl pomoc.

Bibliotekę DLL możesz zarejestrować również poprzez jej przeciągnięcie w Eksploratorze Windows na plik REGSVR32.EXE lub na skrót prowadzący do tego pliku.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły


Polecamy