Menedżer haseł

Konta pocztowe, komunikator, bank internetowy, karta do bankomatu, system Windows, fora dyskusyjne i wiele innych miejsc wymaga podania hasła. Przy rosnącej liczbie używanych haseł coraz trudniej je spamiętać. Ale jest sposób, żeby je bezpiecznie przechowywać.

Do tego zadania świetnie nadaje się bezpłatny KeePass Password Safe (www.keepass.info), który przechowuje hasła w zaszyfrowanym pliku. Plik jest chroniony hasłem, dzięki czemu nikt postronny nie odczyta jego zawartości. A Tobie pozostaje zapamiętanie tylko jednego hasła, dającego dostęp do tego pliku. Oto, jak korzystać z programu:
1. Po zainstalowaniu i uruchomieniu KeePass Password Safe przejdź do File/New.
2. W nowym oknie wpisz hasło, które będzie dawać dostęp do zaszyfrowanego pliku. W kolejnym oknie musisz powtórnie wpisać to samo hasło. Od teraz przed uruchomieniem program za każdym razem będzie prosić o to hasło.


Rys. KeePass Pasword Safe wymaga podania tzw. master key, czyli hasła, które będzie chronić zawartość pliku z Twoim hasłami

3. Przejdź jeszcze do File/Save, żeby zapisać nowy plik z hasłami na dysku.
4. Czas na dodanie pierwszego hasła. Program ma pięć grup, do których możesz dodawać hasła. Zaznacz myszką interesującą Cię grupę i przejdź do Edit/Add Entry.
5. W nowym oknie musisz wypełnić kilka pól. W polu Title wpisz opis hasła, dzięki temu będziesz wiedzieć, do czego służy. W polu User name wpisz nazwę użytkownika, jeśli jest wymagana do podania razem z hasłem. Samo hasło wpisz dwukrotnie w polach Password i Repeat. Kliknij OK.
6. Aby użyć zapisanego hasła lub je odczytać, zaznacz odpowiedni wpis na liście i naciśnij kombinację klawiszy [Ctrl]+[C]. W ten sposób hasło zostanie skopiowane do schowka. Możesz je teraz wkleić w dowolnym programie, używając kombinacji [Ctrl]+[V].

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Skuteczne narzędzia do wykrywania uszkodzonych podzespołów

pobierz

Wykrywanie i usuwanie niechcianych programów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 49678 )

Array ( [docId] => 49678 )